Oszczędzanie wody – proste i pożyteczne!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oszczędzanie wody – proste i pożyteczne!
zdj. ilustracyjneFoto: Bokeh Blur Background / shutterstock

Susza jest faktem. Zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę i oszczędzać wodę. Nawet w bloku jest to możliwe. Na czym i ile da się zaoszczędzić?

Posłuchaj

Jak oszczędzać wodę? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– Każdy z nas może spowodować, że będziemy zużywali mniej wody. Możemy, na przykład, do podlewania kwiatów, lub spłukiwania toalet, wykorzystać wodę z płukania warzyw i owoców, lub ze zmywania naczyń. Zimna woda, która spływa z naszych rur, gdy czekamy na ciepłą do kąpieli, też może być łapana do miski i wykorzystywana do do czegoś innego – wymienia Sławek Brzózek, ekolog.

– Jest spora różnica między gospodarstwem na wsi, a w miastach. Wiele wody, której używamy, moglibyśmy używać do podlewania grządek. Najwięcej, bo około 1/3 wody zużywanej w naszych gospodarstwach, to ta spłukiwana w toalecie – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Bardzo ważne, jeżeli mamy możliwość, by korzystać z pralek i zmywarek, gdy te są zapełnione. Zmywając ręcznie można to robić w misce, a nie pod bieżącym strumieniem, dzięki czemu, można tej wody użyć w ogrodzie, lub myjąc samochów. Pamiętajmy też, że lepiej jest podlewać rośliny w godzinach wieczornych, bo wtedy mniej odparowuje ona z gleby. Warto też sprawdzić, czy krany w naszym domu są szczelne. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Michał Pośpiech
Autorka materiału reporterskiego: Tomasz Jeleński
Data emisji: 28.04.2020
Godzina emisji: 7.24

ml

Polecane