67 lat od największego horroru w dziejach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
67 lat od największego horroru w dziejach
Płyty pokazujące przebieg murów warszawskiego getta Foto: Shutterstock.com/Jose Blasco Pitarch

– Nasze spotkanie zainspirował mój niedawny spacer po Muranowie, dzielnicy Warszawy, gdzie znajdowało się jedno z najmroczniejszych miejsc, dzieło zbrodniczej ideologii, która skazywała na zagładę. Mowa oczywiście o terenie dawnego warszawskiego getta – mówi Jan Niebudek.

Posłuchaj

Wspomnienie Zagłady sprzed 67 lat (Noc z Trójką w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

20 kwietnia obchodziliśmy 67. rocznicę powstania w warszawskim getcie. Z tej okazji, pragniemy przypomnieć kilka archiwalnych rozmów, które przeprowadził w minionych latach Jan Niebudek. 

W 2015 roku gościem "Klubu Trójki" był Sławomir Grünberg, autor filmu "Karski i władcy ludzkości".

– Jan Karski przez większość swojego życia uważał, że próba opowiedzenia światu o tym, czym był Holokaust z punktu widzenia naocznego świadka, była nieudana i poniósł klęskę – mówił reżyser i dokumentalista Sławomir Grünberg.

Reżyser dodał, że choć Jana Karskiego wysłuchali wielcy tego świata, to nie wierzyli bądź nie chcieli uwierzyć w to, co mówił. Właśnie z tego powodu, jak mówi Sławomir Grünberg, w filmie "Karski i władcy ludzkości" jest tak dużo "drastycznych materiałów archiwalnych". – Dobrze, by widz miał świadomość tego, co się wtedy działo. Tym bardziej że z podobnymi rzeczami mamy do czynienia również dzisiaj, np. w Syrii – opowiadał gość Jana Niebudka.

Jan Karski - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

W audycji usłyszeliśmy też fragmenty rozmowy ze Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata Janiną Stupnicką oraz rozmawialiśmy o albumie fotograficznym, który wyciąga wstrząsające obrazy z przeszłości – "Teraz '43" Magdaleny Kicińskiej i Marcina Dziedzica.

***

Prowadzi: Noc z Trójką w domu
Prowadzi: Jan Niebudek
Data emisji: 27.04.2019 
Godzina emisji: 1.01

sm/ml/kr

Polecane