Raport z bezludnej wyspy. O publikacji "Samotność z koronawirusem w tle"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Raport z bezludnej wyspy. O publikacji "Samotność z koronawirusem w tle"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/De Visu

Skala samotności starszych ludzi jest ogromna. Ubierając ją w liczby, to starszymi i samotnymi osobami w Polsce zapełnilibyśmy miasto wielkości Białegostoku czy Katowic!

Posłuchaj

Jak wczuć się w sytuację samotnych osób starszych? (Pamiętamy o seniorach)
+
Dodaj do playlisty
+

Dziś wszyscy jesteśmy "w ich butach" i na własnej skórze przekonujemy się, jak bardzo potrafi to doskwierać. Jakie rozterki towarzyszą dzisiejszej codzienności starszych ludzi? Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" odpowiedziało na to pytanie w publikacji "Samotność z koronawirusem w tle".

– Czasami narzekamy, że nie mamy czasu na to, żeby się zatrzymać, ludzie nam przeszkadzają. Myślimy o wyprawieniu się na bezludną wyspę. Teraz jesteśmy w sytuacji, w której wielu z nas się na niej znajduje – mówi Joanna Mielczarek, dyrektor stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich" i współautorka publikacji. – Wśród ludzi powyżej 80. roku życia wyraźnie zaznacza się trend, gdzie zostają oni sami, bo np. wdowieją, kurczą się też kręgi ich znajomych i sąsiadów. Szacuje się, że ok. 300 tys. z tych ludzi żyje dziś samotnie. Chciałabym, żebyśmy dzięki pandemii weszli w buty takich osób, poczuli to, z czym oni mierzą się na co dzień, stali się wrażliwsi. Koronawirus, wcześniej czy później minie i wyjdziemy z domów, a te osoby tam zostaną. Jeżeli dzisiaj zakiełkuje w nas taka myśl, że wiemy, co oni czują, chętniej zapukamy do drzwi osoby starszej – apeluje.

***

Tytuł audycji: Pamiętamy o seniorach
Autorka audycji: Elżbieta Korczyńska
Gość: Joanna Mielczarek (dyrektor Stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich", współautorka publikacji "Samotność z koronawirusem w tle")
Data emisji: 27.04.2020
Godzina emisji: 12.30

kr


Polecane