Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w izolacji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w izolacji?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Antonio Guillem/shutterstock.com/cc

Jak wpływa na psychikę czas izolacji społecznej? Jak możemy pomóc sobie i naszej rodzinie w tym trudnym czasie? Co możemy zrobić, by odnaleźć się w sytuacji pracy zdalnej, zachowując higienę psychiczną? Jak żyć dobrze z bliskimi? Odpowiedzi na te pytania poszukiwaliśmy z psychologiem Dorota Mintą.

Posłuchaj

Zdrowie psychiczne w czasie pandemii (Noc z Trójką w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

Znaleźliśmy się w sytuacji, w której to, co do tej pory było stałe i wiadome, zmieniło się. Musimy odwrócić te rzeczy, które do tej pory uważaliśmy za niezmienne i słuszne. Szczególnie chodzi tu o styl naszego życia i naszej pracy.

– Większość z nas zazwyczaj planuje długoterminowo. Obecnie mamy czas, w którym zastanawialibyśmy się, dokąd pojedziemy na urlop. To są plany, które robimy w pracy. Myślimy kwartałami, półroczami. Nagle, wszystko to nie działa. Nie możemy się umawiać ze znajomymi z wyprzedzeniem, bo nie wiemy, czy będziemy mogli wyjść z domu i się z nimi spotkać. To wszystko jest jednym z elementów, które podbijają nasz lęk. Mamy poczucie, że straciliśmy kontrolę nad własnym życiem. Bywamy wściekli na tych, którzy wprowadzają obostrzenia, ale też na szefa, na bliskich. To wszystko powoduje, że zaczynamy być sfrustrowani i bardziej poddajemy się lękowi. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest myślenie "tu i teraz". Nie zastanawiajmy się nad tym, na co nie mamy wpływu. Nie planujmy miesięcy, a dzień, maksymalnie dwa. Dobrze byłoby wieczorem porozmawiać o tym, co chcemy zrobić jutro. Te plany powinny być skorelowane – mówiła Dorota Minta.

***

Prowadzi: Noc z Trójką w domu
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska 
Gość: Dorota Minta (psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeuta)
Data emisji: 27.04.2019 
Godzina emisji: 0.04

ml/kr

Polecane