"Wierzyliśmy jak nikt", czyli gwałtowne wejście w dorosłość

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wierzyliśmy jak nikt", czyli gwałtowne wejście w dorosłość
Rebecca Makkai w czasie odczytu na National Book Award w ChicagoFoto: Shutterstock.com/Myra Thompson

– W księgarniach można już nabyć najnowszą powieść Rebecci Makkai zatytułowaną "Wierzyliśmy jak nikt". To 600 stron podróży przez emocje grupy bohaterów w ekstremalnej sytuacji: epidemii HIV/AIDS widzianej oczami grupy młodych mieszkańców Chicago, którzy dopiero wchodzą w życie – mówi Jan Niebudek.

Posłuchaj

Dorastanie w cieniu epidemii (Dzień z Trójka w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

"Wierzyliśmy jak nikt" Rebecca Makkai "Wierzyliśmy jak nikt" Rebecca Makkai

"Wierzyliśmy jak nikt" to epicka powieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek ostatnich lat wg "New York Timesa", "The Washington Post" i "Entertainment Weekly".

W 1985 roku młody Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszać w środowisku amerykańskiej bohemy, wprowadzając na wystawę zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje się kwitnąć, ale wokół AIDS zbiera okrutne żniwo – przyjaciele Yale’a jeden po drugim umierają i wkrótce zostaje on niemal zupełnie sam.

Trzydzieści lat później Fiona, przyjaciółka Yale'a, próbuje odnaleźć w Paryżu swoją zaginioną córkę. Zatrzymuje się na pewien czas u starego przyjaciela, znanego fotografa, który przed laty uwiecznił chicagowską epidemię. Z czasem kobieta zdaje sobie sprawę, w jak wielkim stopniu wydarzenia sprzed lat mogą ukształtować nas samych i nasze relacje z najbliższymi.

Losy Yale'a i Fiony przeplatają się na przestrzeni lat, zabierając tym samym czytelników w rozdzierającą podróż przez lata osiemdziesiąte aż po chaos czasów współczesnych.

***  

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Jan Niebudek    
Data emisji: 26.04.2020   
Godzina emisji: 12.44

mat. prasowe/ml/kr

Polecane