Maseczka czy przyłbica – co lepiej chroni przed wirusem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maseczka czy przyłbica – co lepiej chroni przed wirusem?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Carolina Jaramillo

Od 16 kwietnia, jak już wychodzimy z domu, to tylko w maseczce. We wczorajszej popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" jeden z naszych Słuchaczy zadał nam pytanie, czy można  zastąpić ją przyłbicą. Czy przyłbica chroni lepiej przed wirusem? Rozwiewamy wątpliwości.

Posłuchaj

Czy przyłbice zabezpieczają lepiej niż maseczki? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia czytamy: "Każda osoba w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.". Ponadto, zgodnie z ustawą o ruchu drogowym, w przypadku kierowców motocykli może być to również kask. A mimo to na ulicach widzimy coraz więcej osób w przyłbicach, które na pewno są wygodniejsze, ale czy bezpieczniejsze?

– Maseczka trochę chroni przed ciśnieniem bioareozolu, którym jest wirus. Jeżeli będziemy w odległości dwóch metrów, wirus po metrze spadnie. Natomiast jeżeli przyłbica chroni, to chroni jeszcze mniej. Wirus potrafi się przedostać dołem lub górą przyłbicy – wyjaśnia prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. 

– Do codziennego użytku, na ulicy, w sklepie, na poczcie wystarczą maseczki. Przyłbice są głównie dla pracowników medycznych, bo te zabezpieczają twarz pielęgniarki czy lekarza przed pluciem, czy kaszlem – dodaje Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultantka w dziedzinie chorób zakaźnych w województwie mazowieckim.

Przyłbice dla medyków, ale czy tylko?

Kto jeszcze, oprócz pracowników służby zdrowia, może używać przyłbicy? Przyłbice są zalecane w sytuacji, gdy siedzimy na kasie czy rozmawiamy z klientem na stanowisku usługowym, mając poliwęglanową przyłbicę na głowie, a do tego kolejną ściankę z pleksi – wyjaśnia dr Michał Sutkowski.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Godz
Data emisji: 24.04.2020
Godzina emisji: 7.16

kr

Polecane