Marek Sawicki: Rząd ma pieniądze, które natychmiast może wypłacić rolnikom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marek Sawicki: Rząd ma pieniądze, które natychmiast może wypłacić rolnikom
Marek Sawicki o przeniesieniu wyborów samorządowych: naruszenie konstytucji Foto: PR

– Rolnicy nie dostali pomocy suszowej. Z 1 mld. zł za ub. rok, wypłacono 200 mln. zł. – mówił na antenie Trójki Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Posłuchaj

Marek Sawicki o braku dopłat suszowych dla rolników (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Marek Sawicki z Koalicji Polskiej, były minister rolnictwa powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że rolnicy, którzy nie otrzymali jeszcze rekompensaty w związku z ubiegłoroczną suszą, powinni jak najszybciej otrzymać należne pieniądze. – W tej chwili rolnicy wiedzą, że ta władza nie wykorzystała co najmniej 2 mld euro z lat 2014-2020. Komisja Europejska uwolniła te pieniądze, rząd może je natychmiast przeznaczyć na dopłaty bezpośrednie. To 10 mld. zł. Kolejne 4 mld zł może wziąć z pomocy koronawirusowej i wypłacić rolnikom juz w tej chwili dodatkowe pieniądze – ocenił Marek Sawicki.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Minister rolnictwa robi konferencje, na których opowiada dyrdymały, ale nie zajmuje się rozwiązywaniem spraw. Mamy od 5 lat wielki projekt budowy retencji. Do tej pory nie zrobiono w tym zakresie nic – powiedział poseł.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział wczoraj w Polskim Radiu 24, że 220 tysięcy gospodarstw rolnych otrzymało już rekompensaty za ubiegłoroczną suszę. Łącznie wnioski złożyło ponad 343 tysiące. Minister zapewnił, że w ciągu najbliższych dni ponad 91 tysięcy gospodarstw otrzyma rekompensatę. Dodał, że pozostałe 10 procent musi poczekać na wypłaty z powodu epidemii koronawirusa, ale ci rolnicy otrzymają zaliczkę.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki (poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego)
Data emisji: 24.04.2020
Godzina emisji: 8.13

IAR/ml

Polecane