Kwarantanna a relacje z sąsiadami. Czy udaje nam się lepiej ich poznać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kwarantanna a relacje z sąsiadami. Czy udaje nam się lepiej ich poznać?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Axel Alvarez

Zazwyczaj jesteśmy zbyt zapracowani i zabsorbowani naszymi codziennymi obowiązkami, by poświęcać uwagę naszym relacjom sąsiedzkim. Teraz, gdy koronawirus zamknął nas w domach, tych zza ściany możemy poznać nieco lepiej i to nie tylko dlatego, że przez ściany lepiej słychać.

Posłuchaj

Stosunki sąsiedzkie w czasach przymusowej izolacji (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Przykładowo, nasza reporterka Izabela Woźniak spotkała sąsiada z talentem wokalnym, a Marcin Pośpiech – mieszkającego nieopodal emerytowanego cukiernika, który czasem podrzuci coś słodkiego. Z polepszenia sąsiedzkich stosunków często nie wynikają tylko drobne przysługi, ale też wzmocnienie wzajemnego zaufania, a nawet tworzenie się małych społeczności.

– Po tym, jak wprowadzono kwarantannę, jedna z sąsiadek założyła specjalny sąsiedzki profil. Na każdej klatce porozklejała informacje i w ciągu dwóch tygodni na profilu zjawiło się ponad 50 osób. Udało się nam zażegnać konflikt związany z hałasującymi dziećmi w jednym z mieszkań, pomogliśmy sąsiadce w awarii pieca, a teraz trwa masowe zamówienie na sery – opowiada Pan Robert z warszawskiego Ursynowa.

Nie ma tego złego…

Czy taką zmianę w stosunkach społecznych można wytłumaczyć naukowo? Na to pytanie odpowiedział prof. Tomasz Grzyb, psycholog z uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. – W języku angielskim funkcjonuje takie powiedzenie "Every cloud has a silver lining", czyli "Każda chmurka ma odrobinę srebra". Gdybyśmy mieli przetłumaczyć to na język polski, wyszłoby "Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". Mimo że jesteśmy w naszych domach dłużej niż zazwyczaj , sprawia to, że dostrzegamy rzeczy, których wcześniej nie byliśmy w stanie zobaczyć, np. to, że ludzie dookoła nas mają nie tylko wady, na których zazwyczaj się koncentrujemy, ale także zalety.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak 
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 6.37

kr

Polecane