Jaremianka: kobieta – awangarda

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaremianka: kobieta – awangarda
Maria JaremaFoto: mat. prasowe

Sama przedstawiała się zawsze: Maria Jarema. O niej mówiono – Jaremianka. Jedna z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. W ubiegłym roku ukazała się jej biografia autorstwa Agnieszki Daukszy. Dziś powracamy do rozmowy z autorką, którą przeprowadziła Katarzyna Borowiecka.

Posłuchaj

O życiu i twórczości Marii Jaremy opowiada dr Agnieszka Dauksza, autorka książki “Jaremianka. Biografia”. Audycja "Klub Trójki" prowadzona przez Katarzynę Borowiecką (PR, 02.07.2019)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Jaremianka. Biografia" Okładka książki "Jaremianka. Biografia"

Co do koloru oczu Jaremianki zdania są podzielone. Mąż, Kornel Filipowicz, był pewien, że były tak brązowe, że aż czarne. Syn, Al Filipowicz, jest przekonany, że były niebieskie. Na okładkowym zdjęciu, zrobionym przez Tadeusza Rolke, koloru oczu Jaremianki nie widać. Ale jej spojrzenie jest tak intensywne, że trudno przestać się w nie wpatrywać.

O sztuce i życiu, rodzinie i przyjaciołach tej fascynującej kobiety rozmawialiśmy z autorką biografii Marii Jaremy.

– Wiedziałam, że muszę zająć się jej postacią i wydobyć ją z tego niebytu. Ona jest bardzo rozpoznawalna w świecie historii sztuki, ale nie jest popularną postacią w dzisiejszej Polsce. Mam nadzieję, że uda się to zmienić książką i wystawami, które planujemy – mówi dr Agnieszka Dauksza. 

Jak przebiegało życie Marii Jaremy? Dlaczego warto przeczytać biografię artystki? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Edyta Kocemba
Gość: dr Agnieszka Dauksza (autorka książki "Jaremianka. Biografia")
Data emisji: 21.04.2020 
Godzina emisji:
 2.01

kw

Polecane