Misja polskich medyków w Kirgistanie. Jak tam wygląda walka z koronawirusem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Misja polskich medyków w Kirgistanie. Jak tam wygląda walka z koronawirusem?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tools12

W Kirgistanie działa polska misja medyczna, która szkoli tamtejszych lekarzy walczących z koronawirusem. W misji uczestniczy około 10 lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarzy, którzy będą pracować na oddziałach intensywnej terapii w stolicy kraju Biszkeku i drugim największym mieście Kirgistanu Osz.

Posłuchaj

Wojciech Wilk o misji PCM w Kirgistanie (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Szef Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciech Wilk powiedział, że misję zorganizowano na prośbę Światowej Organizacji Zdrowia, która chce szkolić kirgiskich medyków. – Mamy przekazywać tamtejszym lekarzom najnowszą wiedzę na temat tego, jak opiekować się pacjentami z COVID-19 oraz co można zrobić, by poprawić ich szanse na wyzdrowienie. Co, ciekawe naszą misję musimy koordynować nie tylko z WHO i rządem Kirgistanu, ale także z misją z Chin, która dotarła do Kirgistanu kilka dni temu. Dzisiaj będziemy uzgadniać, w jakim zakresie Chińczycy będą szkolić Kirgizów, a w jakim zakresie Polacy pod flagą ONZ.

Jak podkreślił rozmówca Marcina Pośpiecha, sytuacja epidemiologiczna w Kirgistanie jest lepsza, niż w Europie. Skąd więc pomysł wysłania tam polskich medyków? – Pamiętajmy, że Europa jest obecnie największym ośrodkiem pandemii koronawirusa na świecie. W Azji Centralnej przypadków zakażeń jest dużo mniej. W Kirgistanie jest to ok. 500 osób, natomiast kraj ten jest odcięty od przepływu informacji. Wiadomości odnośnie COVID-19 zmieniają się co chwilę. Nowe wytyczne i porady są wymieniane pomiędzy lekarzami niemal codziennie – wyjaśniał Wojciech Wilk.

Gość Trójki dodał, że Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przewiduje kolejne misje. Wsparcia ekspertów potrzebują przede wszystkim kraje afrykańskie.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość: Wojciech Wilk (szef Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej)
Data emisji: 21.04.2020
Godzina emisji: 7.23

IAR/kr

Polecane