"Dzieje się je" – historia kulinariów dla małych i tych większych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dzieje się je" – historia kulinariów dla małych i tych większych
"Dzieje się je. Mała historia kuchni" Łukasz Modelski, Wydawnictwo BajkaFoto: mat. promocyjne

Skąd przypłynęła wanilia i... guma do żucia? Skąd się wziął widelec we Francji? Kiedy pojawiły się słodycze? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć się w książce Łukasza Modelskiego "Dzieje się je. Mała historia kuchni". Jeszcze więcej ciekawostek autor zdradził Katarzynie Pruchnickiej w audycji.

Posłuchaj

Podróż po historii światowej kuchni (Audycja Katarzyny Pruchnickiej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wydana w okazałym formacie, okraszona mnóstwem dowcipnych ilustracji Jana Pękalskiego "Mała historia kuchni" to pełna zapachów i smaków opowieść o zmieniającej się (jak epoki) kulturze stołu i gotowania. Od starożytnego Egiptu, czyli początków wielkiej kuchni, po opisywany przez pisarzy science fiction, a teraz już przygotowywany w realu soylent – jedzenie zamiast jedzenia. Od chleba, który upiekł się przypadkiem, po jedzenie z drukarek 3D.

"Dzieje się je. Mała historia kuchni" to nie tylko liczne historyczne ciekawostki, ale i piękne ilustracje Jana Pękalskiego (foto: Jan Pękalski/Wydawnictwo Bajka) "Dzieje się je. Mała historia kuchni" to nie tylko liczne historyczne ciekawostki, ale i piękne ilustracje Jana Pękalskiego (foto: Jan Pękalski/Wydawnictwo Bajka)

– Zapisy tekstowe i obrazowe dotyczą diety najbogatszych. To dzięki archeologom wiemy więcej o diecie ludzi, którymi nie zajmowały się kroniki. Możemy odtworzyć dietę chłopów czy dietę biedoty z niemal każdego miejsca na Ziemi. Co niesłychanie ciekawe, w pewnej chwili książki kucharskie przestały być adresowane do kucharzy możnowładców i zaczęły być pisane dla kucharzy mieszczańskich, czyli nie królom, a aspirującym warstwom uprzywilejowanym. Później książki kucharskie zaczęło dotyczyć gotowania samemu, adresatkami stają się kobiety, gotowanie przenosi się do domu – opowiada Łukasz Modelski.

***

Tytuł audycji: Noc z Trójką w domu
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Łukasz Modelski (dziennikarz, historyk, pisarz, prowadzący audycji "Droga przez mąkę" w radiowej Dwójce)
Data emisji: 20.04.2020
Godzina emisji: 00.10

mat. prasowe/kr

Polecane