"Dzieje się je" – historia kulinariów dla małych i tych większych
2020-04-20, 01:04 | aktualizacja 2020-04-27, 14:04
Skąd przypłynęła wanilia i... guma do żucia? Skąd się wziął widelec we Francji? Kiedy pojawiły się słodycze? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć się w książce Łukasza Modelskiego "Dzieje się je. Mała historia kuchni". Jeszcze więcej ciekawostek autor zdradził Katarzynie Pruchnickiej w audycji.
Posłuchaj
Wydana w okazałym formacie, okraszona mnóstwem dowcipnych ilustracji Jana Pękalskiego "Mała historia kuchni" to pełna zapachów i smaków opowieść o zmieniającej się (jak epoki) kulturze stołu i gotowania. Od starożytnego Egiptu, czyli początków wielkiej kuchni, po opisywany przez pisarzy science fiction, a teraz już przygotowywany w realu soylent – jedzenie zamiast jedzenia. Od chleba, który upiekł się przypadkiem, po jedzenie z drukarek 3D.
– Zapisy tekstowe i obrazowe dotyczą diety najbogatszych. To dzięki archeologom wiemy więcej o diecie ludzi, którymi nie zajmowały się kroniki. Możemy odtworzyć dietę chłopów czy dietę biedoty z niemal każdego miejsca na Ziemi. Co niesłychanie ciekawe, w pewnej chwili książki kucharskie przestały być adresowane do kucharzy możnowładców i zaczęły być pisane dla kucharzy mieszczańskich, czyli nie królom, a aspirującym warstwom uprzywilejowanym. Później książki kucharskie zaczęło dotyczyć gotowania samemu, adresatkami stają się kobiety, gotowanie przenosi się do domu – opowiada Łukasz Modelski.
***
Tytuł audycji: Noc z Trójką w domu
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Łukasz Modelski (dziennikarz, historyk, pisarz, prowadzący audycji "Droga przez mąkę" w radiowej Dwójce)
Data emisji: 20.04.2020
Godzina emisji: 00.10
mat. prasowe/kr