Wyjadacze i debiutanci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyjadacze i debiutanci
Album "Pink Freud Plays Autechre" ukazał się w 2016 roku nakładem wytwórni Mystic ProductionFoto: mat. promocyjne

Przewodnik po płytach trwa. Wypełniając czas, sięgnęliśmy po albumy znane Trójkowej publiczności. Oprowadzili nas po nich sami autorzy. Tej nocy opowiedzieliśmy o procesie powstania słynnej, w niektórych kręgach płyty "Pink Freud Plays Autechre".

Posłuchaj

19.04.2020 Potrójne Pasmo Przenoszenia
+
Dodaj do playlisty
+

"Pink Freud Plays Autechre" to transkrypcja muzyki elektronicznej na tradycyjne instrumenty. Proces "przepisywania" digitalowej muzyki Autechre trwał wiele miesięcy. Jego zwieńczeniem był koncert w katowickim klubie Hipnoza, gdzie nagrano muzykę.

Gdybyśmy porównali płytę "Pink Freud Plays Autechre", do tego, co robi tłumacz i gdybyśmy wzięli oryginalny tekst, czyli muzykę tego brytyjskiego zespołu, przetłumaczyli na język Pink Freud, a później znowu starali się tłumaczyć z języka Pink Freud na oryginał, to czy wrócilibyśmy do punktu wyjścia? – pytał Wojtka Mazolewskiego Michał Margański. – Nie chyba nie. Na tym polega ta cała zabawa, że krok w taką stronę, to jest w jakimś stopniu skok na główkę w przepaść i stamtąd już nie ma powrotu – odpowiedział lider zespołu.

Całość wywiadu będącego doskonałym przewodnikiem po tej nietuzinkowej płycie, przywołaliśmy tej nocy w "Potrójnym Paśmie Przenoszenia".

Pink Freud w katowickim klubie Hipnoza  (foto:Radosław Kaźmierczak) Pink Freud w katowickim klubie Hipnoza (foto:Radosław Kaźmierczak)

Ponadto przenieśliśmy się także do San Francisco, gdzie od kilku lat mieszkają muzycy zespołu Lonely Sinners. NIKA i Seb są przed premierą płyty "Human Zoo". Album porusza temat człowieka, postrzeganego jako istotę uwikłaną w machinę wyzysku i okrucieństwa. Istoty napędzanej własnymi słabościami. Punktem wyjścia do nagrania płyty było wystąpienie Yeonmi Park na kongresie One Young World Summit w Dublinie, w 2014 roku, która relacjonowała swoją ucieczkę z Korei Płn. Fragment wypowiedzi wówczas 13-letniej dziewczynki został zresztą wpleciony w jeden z utworów na płycie Lonely Sinners. Dekadencki wymiar tekstów "Human Zoo", za które odpowiada Nika, dopełnia muzyka, utrzymana w klimacie downtempo z elementami trip-hopu, gdzieniegdzie skręcająca w industrialną uliczkę. Dla równowagi materiał zawiera kilka utworów o lżejszej tematyce, choć ich przekaz zawsze ma wydźwięk melancholii i poczucia straconej nadziei.

"Human Zoo" Lonery Sinners  (foto: mat. promocyjne) "Human Zoo" Lonery Sinners (foto: mat. promocyjne)

O tym, jak powstała muzyka i teksty płyty "Human Zoo" oraz jak duet Lonely Sinners radzi sobie w ogarniętej epidemią Ameryce, opowiedzieliśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Potrójne pasmo przenoszenia
Prowadzi: Michał Margański
Goście: Wojtek Mazolewski (basista i kontrabasista jazzowy, lider grupy Pink Freud), Nika i Sebastian Zusinowie (zespół Lonely Sinners)
Data emisji: 19.04.2020
Godzina emisji: 0.06

Polecane