"Magisterka" w trybie online. Są już pierwsze dyplomy!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Magisterka" w trybie online. Są już pierwsze dyplomy!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pla2na

Decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w czasie pandemii zarówno sesje egzaminacyjne, jak i obrony prac dyplomowych mogą odbywać się online. Co ciekawe, są już pierwsi studenci, którzy zostali magistrami czy inżynierami zdalnie.

Posłuchaj

Zdalne zdawanie egzaminów na polskich uczelniach (Zapraszamy do Trójki –ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Jednym z nich jest student Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, który 23 marca zdał na ocenę bardzo dobrą egzamin inżynierski, stojąc przed ekranem prywatnego komputera. Jednak dla zdecydowanej większości uczelni przeprowadzenie tego rodzaju procesu online jest zupełnie nowym wyzwaniem. Jaką platformę wybrać? Co w sytuacji, gdy łącze internetowe będzie zbyt obciążone?

– Jedną z podstawowych zasad jest to, żeby student był widoczny, bo podczas obrony musi pokazać dokument tożsamości. Wprowadziliśmy wideokonferencję, podczas której przeprowadzona jest obrona, w której uczestniczą dyplomant i trzy osoby w komisji. Student musi mieć cały czas utrzymane łącze internetowe, jego wizerunek musi być widoczny – wyjaśnia prorektor do spraw studenckich w Collegium Civitas, dr Paweł Maranowski.

Co zrobić z nieuczciwym studentem?

Gdy wyobrażamy sobie egzamin czy obronę dyplomu przez internet, nie możemy nie zadać sobie pytania o ściąganie i oszukiwanie egzaminatorów. – Student może otworzyć sobie coś na komputerze i czytać – przyznaje dr Paweł Maranowski. –Wprowadziliśmy zapis mówiący, że przewodniczący komisji w każdym momencie może przerwać taki egzamin, przy czym wszystkie sytuacje takie jak np. problemy z łączem, są rozpatrywane na korzyść studenta i egzamin może zostać powtórzony.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 17.04.2020
Godzina emisji: 7.16

kr

Polecane