Sophie Ann Mutter: świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sophie Ann Mutter: świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim
Listopad 2013 roku, Warszawa. Sophie Ann Mutter podczas uroczystego koncertu z okazji 80. urodzin Krzysztofa PendereckiegoFoto: PAP/Jan Bogacz

– Muzyka Krzysztofa otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego muzyki – mówiła Sophie Ann Mutter o Krzysztofie Pendereckim. Kompozytor zmarł 29 marca w Krakowie w wieku 86 lat.

Posłuchaj

Sophie Ann Mutter wspomina Krzysztofa Pendereckiego (Dzień z Trójką w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

Sophie Ann Mutter jest niemiecką skrzypaczką, członkiem honorowym Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. W jej repertuarze można znaleźć przede wszystkim dzieła muzyki poważnej, lecz artystka znana jest bardziej ze swoich współczesnych interpretacji. Zmarły 29 marca tego roku Krzysztof Penderecki był nie tylko jej współpracownikiem (skomponował dla Mutter "II Koncert skrzypcowy"), ale i przyjacielem.

– Znaliśmy się od 1984 roku, gdy Krzysztof Penderecki wystawił w Stuttgarcie część "A Polish Requiem Recordare". To był jeden z większych prezentów w moim życiu móc go poznać. Miałam szczęście większość 2018 roku spędzić z jego muzyką. Jego kompozycje wypełniały 60 albo i nawet 70 procent moich koncertów. Na bardzo prywatnej niwie można było odczuć, że był po prostu wspaniałym człowiekiem, który intensywnie odbierał świat i który utrzymywał bardzo bliski związek z młodymi muzykami. Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki – mówiła Sophie Ann Mutter. – Najbardziej fatalne jest to, że teraz żyjemy w świecie, w którym tracimy ludzi i nie możemy ich i jego uczcić, grać jego muzyki. Ale nadejdzie czas na dużą uroczystość ku czci Pendereckiego w Polsce. Znów będę mogła przyjechać do Polski i do tej uroczystości się przyczynić, znów przeżyć jego muzykę – dodała.

Krzysztof Penderecki  (foto: Marek Bebłot) Krzysztof Penderecki (foto: Marek Bebłot)

Całości wywiadu, który Sophie Ann Mutter udzieliła dziennikarzowi Polskiego Radia Klaudiuszowi Madejowi, będzie można posłuchać w sobotę (18 kwietnia) po godz. 19.00.

***

Audycja: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Piotr Metz
Gość: Anne Sophie Mutter (skrzypaczka)
Data emisji: 16.04.2020
Godzina emisji: 14.34

Polecane