"Nowy Dekameron" – premiera!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nowy Dekameron" – premiera!
Fragment plakatu promującego spektakl "Nowy Dekameron"Foto: mat. promocyjne

To pierwsza od momentu zamknięcia teatrów premiera, ale oczywiście - na razie  – w sieci! Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy postanowił nie tylko udostępniać  to, co może tą drogą przypominać swoim widzom, uznał, że trzeba przedstawić coś absolutnie nowego.

Posłuchaj

"Nowy Dekameron" i rozmowa z Andrzejem Dudi-Dudzińskim (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

"Nowy Dekameron" "Nowy Dekameron"

I tak – powstaje właśnie "Nowy Dekameron" wg Boccaccia. Każdy z twórców pracuje w swoim domu. Nad całością opiekę sprawuje Jacek Głomb, także nie wychodząc ze swojego pod-legnickiego domu. Jedyną osobą, z którą kontaktuje się reżyser bezpośrednio, jest Małgorzata Bulanda – scenograf, która również projektuje, nie wychodząc z… tego samego pod-legnickiego domu.

Jest rok 1348, we Florencji szaleje dżuma… Resztę łatwo dopowiedzieć sobie, pamiętając, że kilkuosobowa grupa (oryginalnie, licząca 10 osób) opuszcza miasto (oryginalnie, na 10 dni) i próbuje sobie stworzyć świat diametralnie różny od tego, który ją otacza. Sposobem na odizolowanie się od zarazy (także psychiczne) jest opowiadanie nowel (oryginalnie jest ich 100). Legnicki "Dekameron" jest przeniesiony w czasy współczesne, stąd – w tytule – "Nowy".

Tej nocy połączymy się za pomocą komunikatora internetowego z dyrektorem Teatru im, Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – Jackiem Głombem oraz przez telefon z Małgorzatą Bulandą. I posłuchamy, jak powstaje tego typu niezwykła premiera. Porozmawiamy o owych sposobach na życie w izolacji.

Jonasz Kofta Jonasz Kofta (fot. PAP/CAF/Ryszard Okoński)

Muzycznie będzie nam towarzyszył przede wszystkim Jonasz Kofta, którego rocznicę śmierci przypomnimy (18 kwietnia 1988). Dzięki jego poezji możemy uciec w marzenia np. o… ogrodach.

Andrzej Dudi-Dudziński  i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz Andrzej Dudi-Dudziński i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz

W części drugiej wydania przypomnimy Magazyn Bardzo Kulturalny z końca 2019 roku, którego gościem był Andrzej Dudi-Dudziński. Pamiętamy? Ptak Dudi przeczesał się na Święta. Nasz przedświąteczny gość wspominał m.in. Jonasza Koftę i piękne (?) czasy obu artystów młodości.


Dudi - kultowy bohater rysunków Andrzeja Dudzińskiego Dudi - kultowy bohater rysunków Andrzeja Dudzińskiego

"Pamiętajmy o ogrodach", przecież…

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.04.2020
Godzina emisji: 0.06

Polecane