Maseczki obowiązkowe już od czwartku. Kupić czy zrobić samodzielnie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maseczki obowiązkowe już od czwartku. Kupić czy zrobić samodzielnie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DimaBerlin

Od czwartku 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Możemy się do niego stosować, zakładając maseczkę jednorazową lub materiałową. Można też zakryć twarz chustą lub szalikiem. 

Posłuchaj

Obowiązek zakrywania nosa i ust. Maseczkę lepiej kupić, czy zrobić samemu? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Dr hab. Wojciech Marusza, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej wyjaśniał, że same maseczki nie chronią nas przed wirusami, ale przed aerozolami, czyli mikroskopijnymi kropelkami unoszącymi się w powietrzu, do których może być przyczepiony wirus. W ten sposób może dostać się do naszego układu oddechowego i doprowadzić do zakażenia organizmu. 

Mamy kilka rodzajów masek. Im mniejsza jest ich przepuszczalność, tym wyższa cena.

Jeżeli ktoś nie ma maseczki, może ją wykonać samodzielnie – uszy, a nawet złożyć z papieru. – Nie jest to jakieś specjalnie duże wyzwanie – mówi hm. Beata Pawełczyńska z Pruszkowa. – W internecie jest mnóstwo przykładów na to, że maseczkę można samemu przygotować, wykorzystując bawełniane tkaniny i gumki recepturki – wyjaśnia Beata Pawełczyńska.

Najbardziej skuteczna maseczka ma wszyty wkład flizelinowy, a przygotowanie jej w domu będzie wymagało podstawowej umiejętności szycia na maszynie. 

Dr Michał Mularczyk, kardiolog i internista interwencyjny zwraca uwagę, że twarz można zakryć czymkolwiek: chustą, bandanką czy tzw. kominem. To wszystko w miejscach publicznych takich jak np. autobus miejskiej komunikacji. 

– Ważne, żeby taka przygotowana w domu maseczka była wykonana z gęstego materiału, który skutecznie zapobiega przedostawaniu się aerozoli. Bardzo ważne, żeby pamiętać, by przed założeniem maseczki dokładnie umyć ręce – podkreśla dr Marusza. – Kiedy wracamy do domu, zdejmujemy maseczkę i nie dotykamy jej części zewnętrznych. No i oczywiście myjemy dłonie z użyciem środka do dezynfekcji – kontynuuje.

– Noszenie masek nas nie chroni w 100 procentach, dlatego zawsze należy zachować dwa metry odległości od ludzi, którzy nas otaczają – dodaje dr Wojciech Marusza.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Jeleński
Data emisji: 15.04.2020
Godzina emisji: 8.47

id/ml/kr

Polecane