Ile miast, tyle sposobów. Jak wygląda odkażanie miast w Polsce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ile miast, tyle sposobów. Jak wygląda odkażanie miast w Polsce?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/SC Image

– Nie wyobrażam sobie bardziej skutecznego sposobu. Efektywność tego urządzenia jest imponująca – zachwala prezes Miejskiego Zakładu Budynków w Stalowej Woli Tomasz Gunia stosowaną w tym mieście metodę dezynfekcji przestrzeni publicznej. Tam do rozpylania środka wirusobójczego służy... armatka do produkcji sztucznego śniegu. 

Posłuchaj

Dezynfekcja przestrzeni publicznej w polskich miastach – czy jest skuteczna? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak się okazuje, metod na dezynfekcję ulic i innych często uczęszczanych miejsc jest sporo. Kolejną z nich jest ozonowanie. – Ozonowanie jest metodą, gdzie podajemy aktywną postać tlenu wydzielającą tlen atomowy, który jest zabójcą dla bakterii, wirusów i grzybów – wyjaśnia dr n. farm. Leszek Borkowski ze Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Miejscami, w których rekomenduje się zastosowanie środków dezynfekujących w pierwszej kolejności, są przystanki autobusowe, obszary wokół szpitali i zakładów pracy oraz miejsca, gdzie wystąpiło zachorowanie. W trakcie oczyszczania jest także Lublin, który poszedł o krok dalej. Odkażaniu są poddane 52 najczęściej uczęszczane ulice w mieście.

– Dezynfekcję elementów wyposażenia ulic przeprowadzamy przy użyciu środków do powierzchniowego odkażania. Dezynfekujemy elementy, z którymi bezpośredni kontakt mogą mieć piesi, czyli poręcze przy schodach, bariery na kładkach dla pieszych i wiaduktach, przejścia podziemne – opisuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie. 

Czy to bezpieczne?

Wszystkie wyżej wymienione rozwiązania z pewnością skutecznie dezaktywują wirusa, ale czy są bezpieczne dla naszych dróg oddechowych? – Tlen atomowy bardzo szybko łączy się z tlenem cząsteczkowym, który mamy w powietrzu, więc zagrożenia nie ma – odpowiada dr n. farm. Leszek Borkowski. Ponadto odkażanie środkami takimi jak podchlorynu sodu, etanol czy izopropanol odbywa się w godzinach nocnych, kiedy przechodniów jest jeszcze mniej niż zazwyczaj w trakcie kwarantanny.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału: Ewa Dudzińska
Data emisji: 14.04.2020
Godzina emisji: 16.38

kr

Polecane