Ofiary zbrodni katyńskiej w pamięci najbliższych 

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ofiary zbrodni katyńskiej w pamięci najbliższych 
W wyniku zbrodni katyńskiej, do której doszło wiosną 1940 roku, zamordowano około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnychFoto: ipn.gov.pl

11 kwietnia 1943 roku niemiecka agencja Transocean podała komunikat o odnalezieniu tysięcy grobów polskich oficerów w lesie katyńskim, dwa dni później ten sam komunikat podało Radio Berlin.

Posłuchaj

80. rocznica zbrodni katyńskiej. Wspomnienia (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. W reportażu usłyszeliśmy wspomnienia Andrzeja Wajdy, który stracił swojego ojca w lesie katyńskim, Kacpra Ciesielskiego, którego pradziadek – podporucznik rezerwy Czesław Jan Ciesielski – zginął w Katyniu oraz Tadeusza Fredro-Bonieckiego o jego ojcu Michale Fredro-Bonieckim, któremu udało się dwa razy uniknąć śmierci z rąk bolszewików, a także historię poszukiwań dziadka i ojca Czesława Górnego.

– Po tym, jak straciliśmy kontakt z ojcem wczesną wiosną 1940 roku, dowiedzieliśmy się z milicyjnej gazety, że odkopano groby, w których są oficerowie. Na liście katyńskiej nie było nazwiska naszego ojca. Był ktoś z podobnym nazwiskiem, ale z innym imieniem. Matka nieustannie oczekiwała, także po wojnie, że ojciec powróci – wspominał reżyser.

– Mój dziadek nie skończył jeszcze 18 lat, kiedy uciekł do legionów Piłsudskiego, brał udział w wojnie w 1920 roku, potem w kampanii we wrześniu 1939 roku i ślad po nim zaginął. Nie było wiadomo czy dziadek zginął, gdzie zginął, czy przeżył, czy był w jakimś obozie. Dopiero w połowie lat 80. przyjechał katolicki ksiądz z RFN-u… – opowiadał Czesław Górny.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Historie katyńskie"
Autorka reportażu: Dorota Boniecka-Górny
Data emisji: 14.04.2020
Godzina emisji: 18.44

kr

Polecane