Wigilia Wielkanocna 2020 w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wigilia Wielkanocna 2020 w Trójce
Widok na jabłonie przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7Foto: Wojciech Dorosz/PR

"Innego końca świata nie będzie".

Posłuchaj

Wigilia świąt Wielkiej Nocy – cz. 1 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie niż się ich śniło waszym filozofom" – powiedział książę duński, Hamlet. W czasie, kiedy nasz język staje się bezbronny, nieprzygotowany na to, co dzieje się, pozostaje zaufać poetom. To nie jest jednak ostateczność, to jest nasz przywilej.

Wigilię Wielkanocną w Trójce, jak od kilku już lat, otworzył wiersz Czesława Miłosza z tomu "Ocalenie", pod tytułem "Piosenka o końcu świata". Dotąd funkcjonował on jako piękny i mądry "detal" programu wieczoru wigilijnego, tym razem wzywał do głębszego nad nim namysłu.

fot. Wojciech DoroszFot. Wojciech Dorosz

Święta stanowią rzeczywistość wyjątkową, w której na to, co powtarzalne od wieków, nakładają się kolejne warstwy tego, co niesie czas teraźniejszy. Tegoroczna Wielkanoc jest pierwszą (od jak dawna?), w której proporcje powtarzalnego i nowego wydają się zachwiane. Jak sobie z tym poradzić, jak ocalić w naszej świadomości to, co stanowi constans, czego nie da się podważyć? Jak czytać to, co zaatakowało z taką siłą cały świat?

fot. Wojciech Dorosz fot. Wojciech Dorosz

Nasze wigilijne refleksje, snute w programie radia świeckiego, próby zrównoważenia sacrum i profanum, w tym roku nabierają innego znaczenia i to, co w sferze sacrum, sądzimy, nie wymaga już obrony.

I choć próbujemy tym razem nawiązać do stylu dotychczasowych naszych Trójkowych wieczorów wigilijnych, zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy świadkami wielkiego przewartościowywania, redefiniowania, które – oby  doprowadziły do wielkiego katharsis.

fot. Wojciech Dorosz fot. Wojciech Dorosz

Naszymi gośćmi byli  tradycyjnie – ksiądz dr Krzysztof Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana w Gdańsku, duszpasterz środowisk twórczych, Wojciech Bonowicz – poeta, biograf księdza Józefa Tischnera oraz  po raz pierwszy – prof. Wiesław Komasa  aktor. Każdy z gości "przyniósł" prezent w postaci poezji.

Przywołaliśmy także rozmowę, przeprowadzoną dla "Magazynu bardzo kulturalnego" w 2012 roku na Festiwalu Transatlantyk w Poznaniu. Gośćmi festiwalu byli wówczas m.in. państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

fot. Wojciech Dorosz fot. Wojciech Dorosz

Obok poezji, muzyka niesie to, czego dyskurs nie jest w stanie wyrazić. I muzyka tego wieczoru nie była taką, jakiej na co dzień słuchamy w Trójce, nade wszystko – instrumentalna, ale, jak zawsze w Trójce… piękna.

Zazwyczaj też dzielimy się darowanym nam czasem z kolegami. Tym razem połączyliśmy się z Januszem Deblessemem, z którym mamy pewne wspólne wspomnienie z jednego z pierwszych "Wieczorów wigilii wielkanocnej w Trójce", sprzed ponad ćwierć wieku. I Janusz "przyniósł" prezent. Wszystkie prezenty – naturalnie – były "wręczane" telefonicznie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Wigilia Wielkanocna 2020
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
 Wojciech Dorosz
Data emisji: 12.04.2020
Godzina emisji: 20.06

Polecane