10. rocznica tragedii smoleńskiej. Obchody na miejscu utrudnione

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
10. rocznica tragedii smoleńskiej. Obchody na miejscu utrudnione
Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki 10. rocznicę tragedii pod Smoleńskiem spędzają w kraju. – Delegacja najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej przyjedzie do Rosji, gdy sytuacja sanitarna się poprawi – mówi Maciej JastrzębskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Polscy dyplomaci pracujący w Rosji oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Delegacja polskiej ambasady złożyła kwiaty w Smoleńsku, w miejscu, w którym 10 lat temu rozbił się polski samolot TU-154M. W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska oraz 94 osoby, które leciały z nimi do Katynia, aby przypomnieć, że 70 lat wcześniej, w tym miejscu sowieccy oprawcy zamordowali polskich oficerów.

Posłuchaj

Jak przebiegają uroczystości pod Smoleńskiem w dobie pandemii? Relacja Macieja Jastrzębskiego (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

W grupie polskich dyplomatów, którzy przyjechali do Smoleńska, są między innymi żołnierze ataszatu wojskowego i funkcjonariusze wydziału konsularnego. Nasi przedstawiciele dyplomatyczni złożyli wieńce obok krzyża, w miejscu katastrofy lotniczej i zapalili znicze. Odmówili także modlitwę w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa wizytę w Smoleńsku przełożyli na późniejszy termin przedstawiciele władz najwyższych Rzeczypospolitej Polskiej i rosyjskiej Polonii.

– Obchody są utrudnione. Pan prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki nie mogli przyjechać ze względu na trudną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się po świecie koronawirusa. Problemy z dotarciem do Smoleńska mają także przedstawiciele Polonii. Dziś przejazd na trasie Moskwa-Smoleńsk jest na tyle niebezpieczny, że po drodze cały czas mamy kontakt z patrolami policji czy też lekarzami, którzy przy rogatkach różnych miast mierzą temperaturę osobom przemieszczającym się. Gubernator i przedstawiciel prezydenta Rosji złożyli wieńce na miejscu katastrofy smoleńskiej i na ​lotnisku wojskowym Smoleńsk-Siewiernyj – relacjonuje korespondent Polskiego Radia w Rosji Maciej Jastrzębski.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Rosji)
Data emisji: 9.04.2020
Godzina emisji: 9.44

IAR/kr

Polecane