Wielki Piątek – co dla katolików znaczy ten dzień?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla katolików na całym świecie to najważniejsze w tradycji chrześcijańskiej święto jest okresem zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. 

Posłuchaj

Triduum Paschalne i jego znaczenie dla katolików w Polsce i na świecie (Zapraszamy do Trójki –ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– Trzeba uświadomić sobie, że pojęcie "Wielkanoc", którego często używamy, myśląc o Niedzieli Wielkanocnej, właściwie dotyczy tych trzech wydarzeń: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Triduum Paschalne tak naprawdę zaczyna się wieczorem, już w Wielki Czwartek. Odbywa się msza ostatniej wieczerzy Pańskiej, czyli msza wielkoczwartkowa, a Wielki Piątek jest kontynuacją tej celebracji. Odmawia się też modlitwę powszechną, podczas której modlimy się w intencjach całego świata, wszystkich ludzi w ich różnych życiowych sytuacjach. Te intencje są uroczyście śpiewane – tłumaczy ks. Grzegorz Michalczyk z Kościoła Środowisk Twórczych. – W tym roku do nich zostaje dołączona jeszcze jedna intencja, związana z epidemią – dodaje duchowny.

To właśnie ze względu na epidemię, w tym roku Wielkanoc w Kościołach będzie zupełnie inna. Zarówno w Polsce, jak i na świecie wiele uroczystości się nie odbędzie – zabraknie m.in. słynnego misterium Kalwarii Zebrzydowskiej, procesji w hiszpańskiej Sewilli, a przede wszystkim uroczystości rozpoczynających się w Niedzielę Palmową Wielkiego Tygodnia w Watykanie. Papież Franciszek odprawi msze i nabożeństwa wyłącznie z udziałem ograniczonej liczby kapłanów, bez obecności wiernych.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 6.40

kr

Polecane