Maseczki ochronne – którą wybrać i jak używać bezpiecznie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maseczki ochronne – którą wybrać i jak używać bezpiecznie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/bohemama

Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze do niedawna zalecała, żeby w miejscach publicznych maseczki nosiły tylko osoby mające objawy infekcji dróg oddechowych albo opiekujące się chorymi, jednak jest coraz bliżej zmiany stanowiska. Zanim w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek, warto dowiedzieć się, który rodzaj wybrać i jak się z nimi obchodzić.

Posłuchaj

Maska ochronna – jednorazowa czy wielokrotnego użytku? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Maseczki medyczne

Maseczki medyczne, popularnie nazywane chirurgicznymi, są wykonane z flizeliny, czyli włókniny powstałej w wyniku termicznego połączenia włókien syntetycznych. Wybierając ten rodzaj maseczki, należy pamiętać o tym, że należy zakładać i zdejmować ją czystymi, zdezynfekowanymi alkoholem rękoma, a ponadto nosić razem z innymi środkami prewencyjnymi. Maseczki medyczne są maseczkami jednorazowego użytku, co jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że nie można skorzystać z niej ponownie. 

Maseczki flizelinowe (foto: shutterstock.com/ToKa74) Maseczki flizelinowe (foto: shutterstock.com/ToKa74)

Maseczki bawełniane

Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku dla pracowników służby zdrowia szyją harcerze, organizacje pozarządowe i wszyscy inni, którzy mieli w przeszłości do czynienia z krawiectwem. Poza tym, w sieci znajduje się mnóstwo poradników pokazujących, jak samodzielnie uszyć taką maseczkę bez maszyny do szycia. Jak z nią postępować, by przy ponownym założeniu nie narazić się na działanie wirusa? – Po zdjęciu należy wrzucić do pralki i uprać w temperaturze 60 stopni, która jest wystarczająca do neutralizacji koronawirusa, a potem prasować gorącym żelazkiem przez co najmniej pięć minut. Masek bawełnianych powinniśmy mieć w domu kilka  kiedy jedna jest w praniu, drugą nakładamy na twarz – wyjaśnia dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultantka województwa mazowieckiego w dziedzinie chorób zakaźnych.

Maseczki bawełniane (foto: shutterstock.com/Nong4) Maseczki bawełniane (foto: shutterstock.com/Nong4)

Maseczki FFP2 

Ten rodzaj masek jest znany przede wszystkim jako tzw. maski antysmogowe. Ponieważ są wyposażone w filtr chroniący przed działaniem pyłów, aerozoli, dymu i innych szkodliwych dla płuc substancji, noszą je górnicy, pracownicy przemysłu metalowego oraz służby zdrowia, gdzie ci ostatni mają najbliższy kontakt z zakażonymi koronawirusem. To właśnie ze względu na nich powinniśmy zrezygnować z masek FFP2. – Maseczki profesjonalne FFP2 i FFP3 trzeba zostawić medykom. Nie są do codziennego noszenia – apelują lekarze.

Maska FFP2 (foto: shutterstock.com/MC MEDIASTUDIO) Maska FFP2 (foto: shutterstock.com/MC MEDIASTUDIO)

Jak zdejmować maskę, by patogen nie przedostał się na ręce?

By bezpiecznie zdjąć maskę ochronną, musimy mieć czyste ręce i, co najważniejsze, dotykać wyłącznie gumek, którymi mocujemy ją na twarzy. Po wyrzuceniu do kosza należy ponownie umyć ręce.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 9.04.2020
Godzina emisji: 7.23

kr

Polecane