"Widzimy, które mechanizmy są potrzebne". Wiceminister rozwoju o tarczy antykryzysowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Widzimy, które mechanizmy są potrzebne". Wiceminister rozwoju o tarczy antykryzysowej
Krzysztof MazurFoto: www.gov.pl

- 1 kwietnia uruchomiliśmy specjalny portal i dzięki niemu widzimy w jednym miejscu, które z proponowanych mechanizmów tarczy antykryzysowej cieszą się największą popularnością - mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

Posłuchaj

Krzysztof Mazur o tarczy antykryzysowej: w rozszerzeniu zaproponowano zwolnienie ze składek dla tych firm, które zatrudniają do 49 osób (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+
prem-1200.jpg
Premier: chcemy chronić miejsca pracy, 100 mld zł trafi do firm

Przepisy uzupełniające tarczę antykryzysową to kolejne 11 miliardów złotych na pomoc pracownikom i firmom dotkniętym epidemią. Rządowy projekt wprowadza m.in. mechanizm wakacji składkowych, czyli zwolnienia z ZUS-u przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych. Rada Ministrów proponuje też wydłużenie tak zwanego postojowego do 3 miesięcy dla osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych.

Wiceminister rozwoju, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia, zaznaczył, że "w rozszerzeniu zaproponowano zwolnienie ze składek dla tych firm, które zatrudniają do 49 osób". - Na ten moment proponujemy, żeby to było 50 proc. Zachowamy się tak samo jak w przypadku mikrofirm - a więc jest obecne kryterium spadku obrotów, czyli 15 proc. w skali dwóch miesięcy lub 25 proc. w skali jednego miesiąca - tłumaczył.

"W sumie złożono już ponad 400 tys. wniosków"

mid-20408151 (1).jpg
Szef NBP: nigdy nie było przeznaczonych tak ogromnych środków na pomoc

- Rozszerzamy tę pomoc na trzy miesiące. Ta ustawa dała taką możliwość. Te decyzje biorą się z tego, że 1 kwietnia uruchomiliśmy specjalny portal i dzięki niemu widzimy w jednym miejscu, które z proponowanych mechanizmów cieszą się największą popularnością. W sumie złożono już ponad 400 tys. wniosków i zdecydowana większość - 300 tys. - to są wnioski o anulowanie ZUS-u na trzy miesiące. Stąd ta propozycja, by rozszerzyć to rozwiązanie na firmy zatrudniające do 49 osób - podkreślił.

- Druga bardzo ważna pula to 60 tys. osób samozatrudnionych. Widzimy więc, że ten instrument jest dziś szczególnie potrzebny, więc te 2 080 zł rozszerzamy na dwa miesiące - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Krzysztof Mazur (wiceminister rozwoju)
Data emisji: 8.04.2020
Godzina emisji: 16.46

pb

Polecane