Filozof o duchowym wymiarze Wielkanocy w dobie pandemii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Filozof o duchowym wymiarze Wielkanocy w dobie pandemii
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Daniel Buitrago Ch

– To jest pewien rodzaj doświadczenia, które daje okazję do trzeźwego spojrzenia na pewny mit, według którego jesteśmy zdolni zarządzać wszystkim. Planowanie jest dobre, ale nie dotyczy wszystkich obszarów naszej rzeczywistości – mówił w Trójce filozof dr Dariusz Karłowicz.

Posłuchaj

Czy święta w czasach koronawirusa mogą być pozytywnym doświadczeniem? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Tegoroczna Wielkanoc będzie zupełnie inna niż wszystkie poprzednie – miliony Polaków nie wyjedzie, by odwiedzić w święta swoje rodziny. Odpowiedzialność za zdrowie naszych bliskich, paradoksalnie, każe nam pozostać z dala od nich. Czy, mimo to, możemy przeżyć ten okres w pełni?

– Jeżeli miałbym doszukiwać się korzyści w tej sytuacji, biorą się one z uświadomienia sobie, że opieranie się we wszystkim na praktycznym rozumie może być rodzajem bardzo głębokiej naiwności, bo w ten sposób mijamy się z rzeczami ważnymi. Powiada się, nie bez racji, że "jak trwoga, to do Boga". To powiedzenie można odczytywać powierzchownie, cynicznie, ale kwestia duchowego pocieszenia i szukania czegoś trwałego, kiedy mury świata wyraźnie pękają, jest zrozumiała i oczywista. Jest bardzo utrwalonym przekonaniem w filozoficznej tradycji duchowej, że samotność sprzyja duchowym poszukiwaniom – zastanawia się gość Piotra Łodeja.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: dr Dariusz Karłowicz (filozof, redaktor naczelny "Teologii Politycznej", prezes Fundacji Świętego Mikołaja)
Data emisji: 8.04.2020
Godzina emisji: 9.44

kr

Polecane