Pakiet stymulacyjny dla gospodarki USA. Kto skorzysta z 2 bilionów dolarów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pakiet stymulacyjny dla gospodarki USA. Kto skorzysta z 2 bilionów dolarów?
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Viacheslav Lopatin

W Stanach Zjednoczonych już ok. 396 tys. osób jest zakażonych koronawirusem, a ok 12. tys. zmarło. By ratować Amerykanów, właścicieli małych i dużych biznesów oraz pracowników służby zdrowia, Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet stymulacyjny warty ponad 2 biliony dolarów.

Agencja Bloomberga podała, że według spikerki Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi w nowym pakiecie powinny znaleźć dodatkowe bezpośrednie transfery pieniężne dla osób fizycznych, przedłużenie okresu ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, więcej środków na bony żywnościowe i więcej funduszy na Plan Ochrony Płac, który zapewnia pożyczki dla małych firm.

Rezerwa Federalna USA zapowiedziała, że stworzy program, który pomoże przyspieszyć przepływ funduszy do małych firm z programu kredytowego w ramach pakietu stymulacyjnego. Ponadto Fed uruchomi program, który zapewni bankom terminowe finansowanie pożyczek udzielonych w ramach programu kredytowego dla małych firm w ramach pakietu stymulacyjnego.

Prezydent Donald Trump zapowiadając swój podpis pod pakietem w jednym z Tweetów, nazwał dokument "ustawą o ratowaniu naszych pracowników". Podczas jednej z konferencji prasowych mówił – Ten podpis to wspaniała informacja dla pracowników, ich rodzin i, szczerze mówiąc, dla firm, które świetnie sobie radziły w ciągu ostatnich lat, a miesiąc temu znalazł się w sytuacji, której się nie spodziewał, ponieważ pojawił się ukryty wróg – wirus.

Kto skorzysta z pomocy państwa? Jak kształtuje się popularność prezydenta Trumpa w dobie koronakryzysu? Na te pytania odpowiedział Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Pierwsze środki już powinny być w drodze. Przeszkodą jest to, że znaczna liczba Amerykanów nie posiada konta bankowego. Kwota w wysokości 600 dolarów tygodniowo przez cztery miesiące ma trafiać do najuboższych Amerykanów, a dodatkowo przewidziano też środki dla osób, które są bezrobotne lub stracą pracę w wyniku recesji. Duże korporacje dostają nisko oprocentowane pożyczki na 500 miliardów dolarów – wyjaśnia ekspert. – To, czy pakiet pomoże Trumpowi zyskać więcej zaufania wśród Amerykanów, to się dopiero okaże. Na pewno pomaga Trumpowi utrzymać argument o silnej gospodarce – dodaje.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Mateusz Piotrowski (ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 7.04.2020
Godzina emisji: 17.24

IAR/kr

Polecane