Samotność osoby starszej w izolacji – jak z nią walczyć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Samotność osoby starszej w izolacji – jak z nią walczyć?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lopolo

– Aspekt psychologiczny izolacji bardzo źle wpływa na samopoczucie każdego z nas, a osób starszych w szczególności – przypomina wolontariuszka stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich" Dagmara Krzesińska.

Posłuchaj

Na pomoc samotnym seniorom w kwarantannie (Pamiętamy o seniorach)
+
Dodaj do playlisty
+

Czym zastąpić spotkanie w cztery oczy?

Co roku miliony młodych Polaków podróżuje, by odwiedzić swoją rodzinę i spędzić z nią Wielkanoc, jednak w czasie epidemii dużo bardziej odpowiedzialnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest pozostanie w domu. Mimo że czujemy się dobrze, możemy być nosicielami wirusa, który, przeniesiony na osobę starszą i mniej odporną, może wywołać tragiczny skutek. Jak mimo setek kilometrów, które nas dzielą, wciąż możemy być razem?

– Ważne jest, żeby podtrzymywać relację z bliskimi, chociażby przez rozmowę telefoniczną. Apeluję do opiekunów i rodzin osób starszych, by podtrzymywały z nimi kontakt, a do seniorów, o to, żeby nie wstydziły się mówić o tym, że go potrzebują. Wśród wolontariuszy na grupie "Widzialna Ręka", wiele osób deklaruje, że oprócz tego, że wykonuje dla seniorów konkretną czynność, również z nimi rozmawia – radzi rozmówczyni Agnieszki Furtak- Bilnik.

***

Tytuł audycji: Pamiętamy o seniorach
Autorka audycji: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Dagmara Krzesińska (wolontariuszka stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich", Komisja Ekspertów ds. Osób Starszych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich)
Data emisji: 7.04.2020
Godzina emisji: 12.30

kr


Polecane