Na wirtualnym spacerze po historii polskiej fotografii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na wirtualnym spacerze po historii polskiej fotografii
Japonia. Zbigniew Dłubak z mężczyzną we wnętrzu restauracjiFoto: Zbigniew Dłubak/fotomuzeum.faf.org.pl

Nawet zostając w domu, możemy poruszać się w przestrzeni i w czasie, a to m.in. dzięki Wirtualnemu Muzeum Fotografii, które odwiedziła i poleca Agnieszka Obszańska.

Posłuchaj

Dziesiątki tysięcy prac najlepszych polskich fotografików w jednym miejscu (Dzień z Trójką w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

Wirtualne Muzeum Fotografii powstało z inicjatywy Fundacji "Archeologia Fotografii", które od 2008 roku chroni i wydobywa na światło dzienne spuściznę czołowych polskich fotoreporterów i dokumentalistów, wśród których znaleźli się m.in. Zbigniew Dłubak, Zofia Chomętowska czy Jerzy Lewczyński, przyjaciel Zdzisława Beksińskiego.

Zdzisław Beksiński w pracowni (foto: Marek Piasecki, 1958 © Joanna Turowicz-Piasecka) Zdzisław Beksiński w pracowni (foto: Marek Piasecki, 1958 © Joanna Turowicz-Piasecka)

– Jest to baza fotografii, gdzie znajdziemy ok. 70 tys. zdjęć. Poza klasyczną funkcją wyświetlania zdjęć i ich opisów, są też inne ciekawe elementy: artykuły, oraz audiodeskrypcje skierowane do osób niewidzących i słabowidzących, a także informacje o autorach. Każdy z tych artystów ma swoją, trochę inną historię – opowiada Jan Anderman z Fundacji "Archeologia Fotografii".

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi:
 Katarzyna Borowiecka
Autorka materiału dodatkowego: Agnieszka Obszańska 
Data emisji: 7.04.2020
Godzina emisji: 10.49

kr/ml

Polecane