EABS w hołdzie Krzysztofowi Komedzie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
EABS w hołdzie Krzysztofowi Komedzie
Electro Acoustic Beat Sessions grają muzykę Komedy w Trójce Foto: Wojciech Kusiński/PR

Z okazji 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy wrocławski zespół zagrał w Trójce koncert poświęcony wybitnemu jazzowemu muzykowi. Rok po tamtym wydarzeniu, przypominamy ten przejmujący występ.

Posłuchaj

EABS w hołdzie polskiemu jazzmanowi (Koncert/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Występ Electro Acoustic Beat Sessions w studio im. Agnieszki Osieckiej odbył się 23 kwietnia 2019 roku. Nagranie koncertu przypomnieliśmy 7 kwietnia 2020 roku.

W ostatnich latach coraz wyraźniejsza jest "zmiana warty" w jazzie, czego dowodem jest popularność artystów zza oceanu takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy zespołu BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali czy wręcz o renesansie jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos brytyjscy muzycy jak Yussef Kamaal, Shabaka Hutchings, Ruby Rushton oraz Moses Boyd.

Takim też składem jest wrocławski septet EABS, który kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom. Zespół jest odpowiedzią na powiew wiatru płynącego z Los Angeles przez Londyn nad samą Odrę. Do Wrocławia.

Debiutancki krążek EABS, pt. "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu  Krzysztofowi Komedzie. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dziś inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album. Okres "postkomedowski" zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana. "Repetitions" to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego.

Skład zespołu:

Marek Pędziwiatr – klawisze, syntezatory, wokal
Marcin Rak  perkusja
Vojto Monteur  gitara elektryczna
Paweł Stachowiak  gitara basowa
Spisek Jednego  gramofony
Olaf Węgier  saksofon
Jakub Kurek  trąbka

(mat. promocyjne)

Polecane