Wspomnienie Marka Lehnerta. Wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rzymie odszedł w wieku 70 lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie Marka Lehnerta. Wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rzymie odszedł w wieku 70 lat
Marek Lehnert, korespondent zagraniczny Polskiego RadiaFoto: PR

Dotarła do nas smutna wiadomość. 28 marca zmarł dziennikarz i watykanista Marek Lehnert – wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rzymie.

Posłuchaj

Zmarł Marek Lehnert. Dziennikarz we wspomnieniach współpracowników (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Marek Lehnert ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1975 roku mieszkał na stałe w Rzymie i współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". W latach 1980-1984 pracował w polskojęzycznej wersji gazety "L’Osservatore Romano". Do 1993 roku był watykańskim korespondentem Radia Wolna Europa, a od 1994 roku do 28 lutego 2017 roku korespondentem Polskiego Radia w Rzymie.

Razem z Andrzejem Drzycimskim napisał książkę "Osiem dni w Polsce" o drugiej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. W 2019 roku wydał książkę "Korespondent. Przełomowe wydarzenia, kulisy niezwykłych spotkań, tajemnice życia w Watykanie".

Dziennikarz, pisarz, poeta i fantastyczny watykanista

– Marek Lehnert był człowiekiem, który znał kulisy tego, co dzieje się za spiżową bramą. Pytany o niuanse tego, co działo się w Watykanie, potrafił wszystko wyjaśnić – wspominał Grzegorz Purchała z serwisów Trójki.

– Na mnie robiła wrażenie jego kultura, grzeczność. Czasami tu, w Warszawie, wydaje nam się, że wiemy lepiej, co dzieje się w Nowym Jorku czy w Rzymie. On w bardzo rzeczowy, kulturalny sposób potrafił nam wytłumaczyć, że kompletnie się mylimy – mówił dziennikarz Polskiego Radia Piotr Paszkowski.

– Kiedy 15 lat temu przyjechałam do Rzymu, on był już tym, który był tam od zawsze. Marek miał nieśpieszny i konkretny sposób wyrażania swoich myśli. Miał też piękną dykcję. Był ze starej szkoły dziennikarskiej – dodała Urszula Rzepczak, włoska korespondentka Polsat News.

W dołączonym nagraniu audycji możemy usłyszeć także archiwalne wypowiedzi Marka Lehnerta.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 30.03.2020
Godzina emisji: 6.51

IAR/kr

Polecane