Powstały już tysiące. Wolontariusze szyją maseczki ochronne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstały już tysiące. Wolontariusze szyją maseczki ochronne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ TextureWorld

– Cała Polska działa. My też. Musimy, chcemy i mamy mnóstwo osób, które chcą pomagać, a jest taki bardzo trudny czas teraz, więc trzeba działać – mówi Aleksandra Krzos, która jest jedną z osób zaangażowanych w szycie maseczek w ramach inicjatywy "Widzialna ręka – Starachowice".

Posłuchaj

Jak uszyć samemu uszyć maseczkę ochronną? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Maseczki, które powstają w ramach rozmaitych inicjatyw rozsianych po całej Polsce, trafiają m.in. do szpitali i przychodni, gdzie ich brakuje. – Kiedy zaczynaliśmy tę akcję, też miałam bardzo duże wątpliwości dotyczące sterylności, bezpieczeństwa – przyznaje doktor Kamila Kamińska-Sztark ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, jako pierwsza zainicjowała akcję szycia maseczek. – Miałyśmy dosłownie cztery maszyny i dwie dziewczyny, które potrafią szyć. Wymyśliłam, że dajemy ogłoszenie na "Widzialną rękę". W ciągu trzech dni miałyśmy 30 maszyn – opowiada. 


fot. Shutterstock.com/Natalia Golubnycha fot. Shutterstock.com/Natalia Golubnycha

Do uszycia maseczki potrzebny jest kawałek materiału o wymiarach 20 na 21 jeden centymetrów. Warto wybrać bawełnę, którą można wysterylizować i używać wielokrotnie. – Dwie warstwy bawełny zaginamy przy pomocy żelazka. Tworzy nam się harmonijka, która po założeniu na twarz będzie się nam rozciągać. Pomiędzy dwie warstwy  możemy włożyć jeszcze fizelinę. Sugerowałabym, żeby była to tkanina syntetyczna, która nie będzie zbierała wilgoci ani wody. Łączymy, przeszywamy – wyjaśnia projektantka, Monika Idzikowska, która współpracuje ze stowarzyszeniem. W akcję szycia zaangażowali się także harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 27.03.2020
Godzina emisji: 7.14

gs

Polecane