Pomoc dla seniora na wyciągnięcie ręki. Unikatowy projekt "Dobre Wsparcie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomoc dla seniora na wyciągnięcie ręki. Unikatowy projekt "Dobre Wsparcie"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Reshetnikov_art

– Korzystaliśmy z doświadczeń ludzi, którzy boją się nowych technologii. Zrobiliśmy coś, co działa intuicyjnie, czego nie można zepsuć i co wymaga tylko jednego kliknięcia – mówi Piotr Jaśkiewicz z Fundacji "Nauka dla Środowiska", współtwórcy projektu "Dobre Wsparcie".

Posłuchaj

Pierwszy w Europie system zarządzania usługami opiekuńczymi (Pamiętamy o seniorach/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Projekt "Dobre Wsparcie", czyli pierwszy w Europie system zarządzania usługami opiekuńczymi obejmujący aplikację mobilną oraz opaski SOS dla seniorów, wygrał prestiżowy konkurs Komisji Europejskiej Regiostars 2019 i został uznany za najbardziej innowacyjne narzędzie IT w usługach społecznych w Unii Europejskiej. Projekt został przygotowany na czas zwyczajny, jednak okazało się, że może być cennym narzędziem w okresie walki z koronawirusem. "Nauka dla Środowiska" udostępnia swoje rozwiązanie wszystkim mieszkańcom Polski, w tym sztabom kryzysowym.

– Stworzyliśmy aplikację, która pozwala osobom potrzebującym wsparcia poprosić o pomoc w bezpieczny sposób i odnaleźć kogoś, kto może jej udzielić. Wsparcia może udzielić sąsiad lub wolontariusz z najbliższej okolicy certyfikowany przez instytucję zaufania publicznego. Do oprogramowania dołączona jest opaska, która monitoruje funkcjonowanie seniora. Pozwala sprawdzić puls, miejsce, w którym przybywa dana osoba, a także posiada przycisk ratunkowy SOS. Urządzenie można podłączyć do systemu bez dodatkowej opłaty. Wystarczy, że ktoś powie "Pomocy" i wciśnie przycisk, a wsparcie zostanie mu udzielone – wyjaśnia Piotr Jaśkiewicz.

***

Tytuł audycji: Pamiętamy o seniorach
Autorka audycji: Elżbieta Korczyńska
Gość: Piotr Jaśkiewicz (Fundacja "Nauka dla Środowiska")
Data emisji: 25.03.2020
Godzina emisji: 12.36

kr


Polecane