Koronawirus we Włoszech. Przed jakimi dylematami stoją tamtejsi lekarze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koronawirus we Włoszech. Przed jakimi dylematami stoją tamtejsi lekarze?
Marzec 2020 r. Specjalnie wyposażona stacja na terenie szpitala we FlorencjiFoto: shutterstock.com/Elena.Katkova

24 lutego zakażony koronawirusem 72-letni ksiądz Giuseppe Berardelli zmarł w szpitalu w Lovere po tym, jak zrezygnował z respiratora, by podłączyć do niego kogoś młodszego – historię kapłana opisują włoskie media, nazywając jego gest "chrześcijańskim heroizmem".

Posłuchaj

Koronawirus a etyka lekarska. Rozmowa z ks. Piotrem Morcińcem (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Ksiądz Berardelli pochodził z miejscowości Casnigo koło Bergamo, czyli epicentrum epidemii we Włoszech. Od jakiegoś czasu miał kłopoty ze zdrowiem. Właśnie z tego powodu pojawiły się u niego po zakażeniu koronawirusem poważne komplikacje, wymagające podłączenia go do respiratora.

We Włoszech w ostatnich tygodniach zmarło co najmniej 30 księży zakażonych koronawirusem. 16 z nich należało do diecezji Bergamo. 

Obecnie na leczeniu przebywa 54 tys. osób. Połowa przechodzi chorobę lekko we własnych domach. Reszta przebywa w szpitalach, z czego niemal 3400 osób jest na oddziałach intensywnej terapii. W dniu 24 marca za wyleczone uznano blisko 900 osób. W sumie od początku epidemii z choroby wyleczyło się ponad 8 tysięcy osób. Z powodu braku sprzętu medycznego we włoskich szpitalach lekarze nie mogą pomóc wszystkim zakażonym pacjentom. 

– Jestem przerażony sformułowaniami, że lekarze wybierają, kogo chcą leczyć. Jeżeli ktoś formułuje to w ten sposób, kompletnie nie rozumie tego, czym jest praca lekarza. Do tego nie można się przygotować, ponieważ nikt normalnie funkcjonujący nie odmawia pomocy człowiekowi w skrajnej potrzebie, a tu mamy taką sytuację. Trzeba kierować się kryteriami medycznymi. Jeżeli mamy pacjenta gorzej rokującego i lepiej rokującego, staramy się pomagać temu drugiemu, żeby chociaż jego uratować – komentuje bioetyk, profesor nauk teologicznych oraz specjalista w zakresie teologii moralnej ks. Piotr Morciniec.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Gość: ks. Piotr Morciniec (bioetyk, profesor nauk teologicznych, specjalista w zakresie teologii moralnej)
Data emisji: 24.03.2020
Godzina emisji: 17.13

IAR/kr

Polecane