W walce z epidemią fake-newsów. O inicjatywie "Fake Hunter"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W walce z epidemią fake-newsów. O inicjatywie "Fake Hunter"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Terence Toh Chin Eng

"Częste picie wody zwalcza koronawirusa", "W Polsce niedługo zabraknie żywności", "Warszawa niebawem zostanie zamknięta", "Cristiano Ronaldo przekształca sieć swoich hoteli w szpitale" – takie, niemające nic wspólnego z prawdą, informacje w ostatnich tygodniach zalewają internautów w Polsce i na całym świecie. Eksperci mówią już o infodemii.

Posłuchaj

PAP i GovTech Polska wspólnie przeciw fake-newsom na temat koronawirusa (Zapraszamy do Trójki –popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

By przeciwdziałać dezinformacji Polska Agencja Prasowa wspólnie z GovTech Polska uruchamia społeczny projekt weryfikacji treści dotyczących koronawirusa pojawiających się w sieci, który nazwano "#FakeHunter." Instytucje poszukują osób, które podejmą się wyszukiwania i prostowania wprowadzających w błąd newsów.

– Trzeba oddzielić ziarno od plew. Szukamy wolontariuszy, którzy nam w tym pomogą. PAP ma specjalnie przygotowaną ekipę zawodowych dziennikarzy, którzy będą weryfikować te informacje – mówi szef Polskiej Agencji Prasowej i dziennikarz Trójki Wojciech Surmacz. – Nad projektem fact-checkingowym pracujemy od kilku miesięcy. W styczniu zaprojektowaliśmy bardzo rozległy system, a realizacja tego projektu wynosi około pół roku. Nie możemy tyle czekać, dlatego poprosiliśmy o wsparcie GovTech Polska, który dysponuje deweloperami i przygotuje dla nas bardzo konkretne rozwiązanie informatyczne – podkreśla. 

Jak zostać Fake Hunterem?

Grupa Fake Hunterów ma składać się z 200 osób, która zostanie przeszkolona z fact-checkingu i wyposażona w wiedzę niezbędną do weryfikowania fałszywych informacji na temat koronawirusa pojawiających się w sieci. By zgłosić się do projektu, należy wypełnić formularz.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor materiału reporterskiego: Marcin Pośpiech
Data emisji: 24.03.2020
Godzina emisji: 15.30

kr/gs

Polecane