Nowe rozwiązanie Ministerstwa Cyfryzacji. Polska aplikacja sprawdzi, czy pacjent przestrzega zasad kwarantanny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe rozwiązanie Ministerstwa Cyfryzacji. Polska aplikacja sprawdzi, czy pacjent przestrzega zasad kwarantanny
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/E.Va

Już ponad tysiąc osób korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa". Bezpłatną aplikację, ułatwiającą życie osobom poddanym kwarantannie i sprawdzającą, czy pacjent nie opuszcza domu, uruchomiło w Polsce Ministerstwo Cyfryzacji.

Posłuchaj

Aplikacje mobilne pomocne w sytuacji epidemii koronawirusa (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Aplikację "Kwarantanna domowa", dostępną w sklepach Google Play i App Store, mogą pobrać wyłącznie ci, którzy wymagają objęcia przymusową kwarantanną i otrzymają SMS-a z zaproszeniem od stosownych służb. Program wykorzystuje technologie powszechnie stosowane już od lat, czyli rozpoznawanie położenia użytkownika na podstawie sygnału GPS i sygnału sieci bazowych sieci telefonii komórkowych oraz algorytm rozpoznawania twarzy. Na czym polega jego działanie? 

– Każdego dnia kwarantanny będzie wysyłany SMS, a w nim prośba o wykonanie zadania bardzo prostego i zawsze takiego samego, czyli o zrobienie sobie zdjęcia i wysłanie go. Dzięki geolokalizacji i nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że osoba na pewno przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – wyjaśnia Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. 

Aplikację "Kwarantanna domowa" pobrało już ponad tysiąc użytkowników (foto: gov.pl) Aplikację "Kwarantanna domowa" pobrało już ponad tysiąc użytkowników (foto: www.gov.pl)

Jak podkreśla Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, celem takiego rozwiązania nie jest wyłącznie kontrola poddanych kwarantannie – Chcemy, by osoby objęte kwarantanną w razie potrzeby miały lepszy kontakt ze służbami – mówi.

Jakie rozwiązania proponują inne kraje?

– W Izraelu opracowano aplikację z interaktywną mapą, która pokazuje informację o zakażeniach w miejscach odwiedzonych przez zakażone osoby i alarmuje, jeżeli w ostatnim czasie byliśmy blisko osoby, która jest zakażona. Chiny zachęcają do instalacji aplikacji, która powie użytkownikowi, czy może bezpiecznie poruszać się po mieście, czy też powinien zgłosić się do władz. Kolejnym ciekawym przykładem jest Japonia – na podlegający kwarantannie statek Princess Cruises dostarczyli dwa tysiące iPhone'ów z preistalowaną aplikacją, która pomaga ludziom poprosić o pomoc medyczną, czy też zaaranżować konsultację z lekarzem – opowiada Łukasz Jachowicz z portalu Rębacze.pl.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału: Tomasz Jeleński
Data emisji: 24.03.2020
Godzina emisji: 7.20

kr/mk

Polecane