Zamiast podpisu – czterocyfrowy kod. Nowe procedury doręczania przesyłek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamiast podpisu – czterocyfrowy kod. Nowe procedury doręczania przesyłek
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/New Africa

Ostatnie dni to dla wszystkich trudny czas. Wiele osób pracuje zdalnie, ale kurierzy i listonosze muszą być w pracy fizycznie, a ponadto mają więcej obowiązków niż zwykle, ponieważ w czasie epidemii częściej robimy zakupy przez internet.

Posłuchaj

Czy nowe procedury poprawią bezpieczeństwo listonoszy i kurierów? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Praca listonoszy i kurierów w czasie epidemii

Pierwszy tydzień, kiedy większość osób pozostała w domach był dla listonoszy i kurierów trudny i stresujący, zwłaszcza że w większości przypadków obsługują oni osoby starsze, które są najbardziej podatne na zakażenie i rzadziej korzystają z zakupów i bankowości online. Środki ochronne, które otrzymują pracownicy, niestety nie są najwyższej jakości, a doręczenie emerytury czy listu poleconego wymaga złamania nakazu zachowania stosownej odległości od drugiej osoby. W podobnej sytuacji są kurierzy – Chodzimy w zabezpieczających rękawiczkach, zostawiamy paczki pod drzwiami, zachowujemy odległość, a pieniądze chowamy do innej kieszonki – tłumaczy jeden z nich.

W związku z zagrożeniem koronawirusem wprowadzono limit interesantów, którzy mogą wejść do budynku poczty. Zmianie uległy także godziny funkcjonowania placówek  (foto: PAP/Marcin Obara) W związku z zagrożeniem koronawirusem wprowadzono limit interesantów, którzy mogą wejść do budynku poczty. Zmianie uległy także godziny funkcjonowania placówek (foto: PAP/Marcin Obara)

Nowe środki ostrożności

Firmy kurierskie wprowadzają nowe procedury dostarczania przesyłek i listów poleconych, mające zapewnić bezpieczeństwo, zarówno dostarczycielom, jak i odbiorcom – Nie trzeba już podpisywać się na tablecie czy na karcie doręczeń. Wystarczy pokazanie listonoszowi lub kurierowi dokumentu tożsamości. Wystarczą cztery cyfry z tego dokumentu, które nasz pracownik wpisze w odpowiednie miejsce – informuje rzecznik Poczty Polskiej Justyna Siwek.

Podobne rozwiązania zastosował InPost, który rekomenduje klientom każdorazowe korzystanie z Paczkomatów. Ponadto wiele firm ze względu na bezpieczeństwo wprowadziło wysyłkę paczek bez możliwości osobistego odbioru w siedzibie firmy czy sklepie.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 23.03.2020
Godzina emisji: 6.45

kr

Polecane