"Banda Michałka" powraca. Nowe słuchowisko w Programie 3 Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Banda Michałka" powraca. Nowe słuchowisko w Programie 3 Polskiego Radia
Maria Seweryn, Maria Peszek i Barbara MarcinikFoto: Katarzyna Goleniewska/Polskie Radio

"Dla dorosłych i dla dzieci" – także nieco starszych – przypominamy nasz świąteczny serial sprzed siedmiu lat. To "Banda Michałka" Ewy Karwan-Jastrzębskiej, którą nawiązywaliśmy do Trójkowej tradycji "Mikołajków".

Kolejne serie klasycznych opowiadań Gościnnego i Sempego czytały w Trójce, doskonale się przy tym bawiąc, Maria Seweryn i Maria Peszek. Aktorki przyjęły zaproszenie do lektury książeczki, będącej żartobliwą odpowiedzią na "Przygody Mikołajka" i przeczytały wybrane jej fragmenty w tej samej, co poprzednio konwencji. Zrealizowaliśmy więc ten serial w podobny sposób, także z muzyką Piotra Salabera. Podział był następujący: narracja i wszystkie pozostałe role, rozpisane na dialogi, przy czym, aktorki wymieniały się nimi. Nie musimy dodawać, że były to głównie role… męskie/chłopięce i efekt był oczywisty.


Maria Seweryn i Maria Peszek, fot. Katarzyna Goleniewska/Polskie Radio Maria Seweryn i Maria Peszek, fot. Katarzyna Goleniewska/Polskie Radio

Ewa Karwan-Jastrzębska debiutowała w 1993 roku filozoficzną baśnią o Misiu Fantazym. Jest absolwentką filologii polskiej UW, pisarką, scenarzystką i dziennikarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Powstały – jak dodaje – kolejne historyjki z tej serii.

Powracając do naszej lektury z 2013 roku, pytamy, przy okazji o to, w jakim stopniu dzisiejsze nieco starsze dzieci, wychowane na grach komputerowych, komiksach, sprawne w posługiwaniu się nowoczesnymi urządzeniami elektronicznymi, są w stanie bawić się, słuchając tradycyjnych opowiadań o zwariowanej grupie ich rówieśników, opisanych w "Bandzie Michałka". 

Zapraszamy, od poniedziałku (23 marca) do czwartku, około godz. 13.45.

Barbara Marcinik oraz realizatorzy tego miniserialu: Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk. 


Maria Seweryn, Maria Peszek i Barbara Marcinik, fot. Katarzyna Goleniewska/Polskie Radio Maria Seweryn, Maria Peszek i Barbara Marcinik, fot. Katarzyna Goleniewska/Polskie Radio

Polecane