We shall overcome

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
We shall overcome
Fragment okładki płyty Pete'a SeegeraFoto: mat. promocyjne

Słowo wypowiadane z przekonaniem, wiarą miewa moc sprawczą. Słowa pieśni – protest songu – Pete'a Seegera  prowadzą przez tę noc, bo też, podobnie, jak pozostałe segmenty naszego programu, w tym trudnym do pojęcia czasie, także noce są wielogodzinne.

Posłuchaj

Kultura w czasach epidemii (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

"Trójka pod Księżycem" rozpoczyna się co prawda tuż po północy, ale wszyscy nasi goście są telefoniczni. Rozmawiamy o teatrze, tym razem jednak nie o bieżących premierach, ani nie – o festiwalach, bo te nie odbywają się. Życie kulturalne przeniosło się w sferę wirtualną. Mobilizacja całego środowiska jest nieprawdopodobna. Nasza determinacja podobnie: nie poddamy się, zwyciężymy. Kultura to nie są bowiem wyłącznie tzw. aktualności, kultura – to nade wszystko tradycja, możliwie najszerzej pojęty kontekst, w jakim następują po sobie kolejne zdarzenia. Kultura w dobie kreatywności technologicznej – to nie jest wyłącznie byt wirtualny.

Zapraszamy do rozmowy o tym, czym żyje teatr i, w jakim stopniu komunikuje się ze swoja publicznością. Całego życia teatralnego nie ogarniemy tej nocy. Zdecydowaliśmy się, co zwyczajne w naszych wydaniach TPK, wybrać miasto teatralne i zajrzeć do – w tym przypadku – dwóch teatrów. To Poznań i Teatr Polski oraz Teatr Nowy.

Naszymi gośćmi, z którymi łączymy się telefonicznie, są dyrektor pierwszego z teatrów Maciej Nowak oraz Michał Pabian – kierownik literacki teatru drugiego. Zaprosiłam także do udziału w naszym spotkaniu bacznego obserwatora życia teatralnego, krytyka, prowadzącego swój blog – Tomasza Domagałę.

Kultura nie poddawała się przez tysiąclecia, przetrwała nie jedną wojnę, więcej – ją wygrała i to starcie musi wygrać, bo biologiczne przetrwanie możliwe jest przy wsparciu duchowym. Jeżeli brzmi to zbyt górnolotnie, to możemy zaproponować parafrazę beztroskiego powiedzenia "w zdrowym ciele, zdrowy duch", czyli "zdrowy duch – zdrowe ciało". I tego trzymajmy się.

Nie pozwalamy sobie i Państwu zapomnieć, że godz. 2.00 to czas Wojtka Ossowskiego, ale że i on może przemawiać tylko przez telefon, to pozostajemy w kontakcie tak długo, jak długo to tylko możliwe. 

Noc to szczególna, ale o tym w stosownym momencie przypominamy. Możemy jedynie jeszcze dodać, że 21 marca jest Międzynarodowym Dniem Poezji, tych dni wiosną – więcej, np. 22 kwietnia jest Światowym Dniem Ziemi itd.

We shall overcome.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.03.2020
Godzina emisji: 0.04

Polecane