Łukasz Szumowski: w ciągu doby przeprowadzamy ok. 1500 testów na koronawirusa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Łukasz Szumowski: w ciągu doby przeprowadzamy ok. 1500 testów na koronawirusa
Łukasz SzumowskiFoto: PR

– W Warszawie stawia się kolejne laboratorium, które dodatkowo może zrobić kilkaset testów na dobę. Ta baza jest rozszerzana bardzo szybko – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Posłuchaj

Minister zdrowia: wykonano już 10 tys. testów na koronawirusa (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 18 nowych przypadkach koronawirusa. W Polsce w sumie potwierdzono 305 zakażeń. Pięć osób zmarło.

Łukasz Szumowski powiedział, że w ciągu doby przeprowadzanych jest ok. 1500 testów na koronawirusa w Polsce. – Sumarycznie mamy już ok. 10 tys. wykonanych testów – oświadczył. – W Warszawie stawia się kolejne laboratorium, które dodatkowo może zrobić kilkaset testów na dobę. Ta baza jest rozszerzana bardzo szybko – dodał.

– Do laboratoriów trafiło 50 tys. testów. Zostało to rozdystrybuowane po całej Polsce – poinformował Łukasz Szumowski. Jak dodał, przepustowość laboratoriów to obecnie ok. 3 tys. testów na dobę. Z uwagi na kolejne przypadki zakażeń, te liczby rosną, bowiem "na jednego chorego przypada kilka-kilkanaście osób do testowania".

Czytaj więcej
Dworczyk 1200.jpg
Dworczyk: "tarcza antykryzysowa" to kompromis między oczekiwaniami a możliwościami

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jak wskazał minister, nie ma nowych zaleceń resortu zdrowia dla obywateli. – Jest piękna pogoda, ale nie wychodźmy na spotkania na trawie, przy grillu. Po to mamy tę narodową kwarantannę, by przyrost trochę spowolnić – powiedział szef resortu zdrowia.

Szumowski przyznał, że tempo zachorowań przypomina to z innych państw europejskich (pomijając Włochy). – W związku z tym pozostańmy w domach, postarajmy się spowolnić to tempo wzrostu – ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Łukasz Szumowski (minister zdrowia)
Data emisji: 19.03.2020
Godzina emisji: 8.14

IAR/ml

Polecane