James Bond zostaje w domu. Jak epidemia wpływa na przemysł filmowy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
James Bond zostaje w domu. Jak epidemia wpływa na przemysł filmowy?
Kadr z filmu "Spectre". Daniel Craig jako James BondFoto: mat. promocyjne

Ogłoszenie decyzji o przełożeniu premiery 25. części przygód Jamesa Bonda pt. "Nie czas umierać" na jesień było pierwszą informacją związaną z koronawirusem, która uderzyła w świat artystyczny. Produkcja miała trafić do kin tuż przed Wielkanocą, jednak twórcy przełożyli ją na listopad. Jak mówi Łukasz Muszyński z portalu Filmweb.pl, był to dopiero początek. 

Posłuchaj

Hollywood w obliczu epidemii (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Kina się zamykają, produkcje filmowe i serialowe są zawieszane na kilka tygodni, inne są przekładane. Organizatorzy festiwalu w Cannes cały czas utrzymują, że festiwal odbędzie się w maju, jednak patrząc na to, co się dzieje, jest to bardzo mało prawdopodobne. Słyszałem plotkę, zresztą z dobrze poinformowanego źródła, że wydarzenie zostanie przełożone na czerwiec, ale wygląda na to, że wtedy koronawirus nadal będzie rządził naszym życiem i istnieje możliwość, że festiwal w tym roku w ogóle się nie odbędzie. Co będzie z festiwalem w Wenecji, też nie wiadomo – zdradza krytyk filmowy.

Co z polską kinematografią?

– W branży filmowej, także w Polsce, panują czarne nastroje – odwoływanie zdjęć, przesuwanie premier itd. wiąże się z gigantycznymi kosztami. W naszym kraju sytuacja na pewno będzie wymagała pomocy ze strony państwa. Polscy filmowcy zgłosili apel o reakcję, bo w przeciwnym wypadku grodzi nam potężna zapaść. Organizatorzy festiwalu MFF Nowe Horyzonty twierdzą, że spokojnie przygotowują się do imprezy, która miałaby odbyć się w lipcu, ale tak naprawdę w tej chwili niewiele od nich zależy, tylko od tego czy epidemia zdąży się wygasić – stwierdza Łukasz Muszyński.

Oprócz najnowszego odcinka cyklu o przygodach Agenta 007 na swoją premierę będą musiały jeszcze poczekać m.in. kolejna część serii "Szybcy i Wściekli" (której premierę obecnie przewiduje się na kwiecień 2021 roku), czwarty sezon serialu "Stranger Things", horror "Ciche miejsce" Johna Krasinskiego, disneyowski "Mulan oraz polski slasher "W lesie dziś nie zaśnie nikt" Bartosza Kowalskiego.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Łukasz Muszyński (redaktor naczelny portalu Filmweb.pl)
Data emisji: 17.03.2020
Godzina emisji: 13.40

kr

Polecane