Rozmowy o tożsamości na lodowym krańcu świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozmowy o tożsamości na lodowym krańcu świata
Wyspa UloyaFoto: Paweł Rzewuski

– Dookoła jest biel, przestrzeń, która jest poszarpana tylko górami, bezkresem nieba i wodą. W tej przestrzeni bieli niepodzielnie króluje i wędruje cisza, którą przerywa jedynie wiatr. To krajobraz, który nieustannie będzie prowokował do stawiania pytań o to, kim się jest i dokąd się zmierza – tak atmosferę niedawno zakończonych warsztatów dla młodych pisarzy na arktycznej wyspie Uloya opisał laureat konkursu Fundacji Identitas Marcin Cielecki.

Posłuchaj

"Tożsamość. Warsztaty w Arktyce" – podsumowanie niezwykłego spotkania młodych literatów (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Sześciu młodych pisarzy i humanistów (wśród których, oprócz Marcina Cieleckiego byli Marcelina Szumer-Brysz, Paweł Rzewuski, Tomasz Herbich, Radek Rak i Marcin Makowski) wybranych przez kapitułę nagrody Identitas zostało zaproszonych do udziału w studyjnym wyjeździe poświęconym zagadnieniu tożsamości. 

– Było to oddalenie nie tylko w sensie fizycznym, ale i w każdym innym. Ludzie, którzy będą wpływać przez najbliższe 10,30 czy 50 lat na dyskurs o narracji, która będzie nas otaczać, potrzebują dystansu do tego, co ich w sposób najbardziej bieżący i rutynowy otacza. Warsztaty wychodzą naprzeciwko tej potrzebie – mówił prezes Fundacji Identitas Tomasz Kaźmierowski.

Nagrodzeni autorzy podczas warsztatów (fot. Fundacja Identitas) Nagrodzeni autorzy podczas warsztatów (fot. Fundacja Identitas)

– W Polsce mamy świetnych pisarzy i świetnych intelektualistów. W polskiej tradycji literatura ma zasadnicze zadanie – zadanie tożsamościowe. Literatura jest po to, by pytać, kim jesteśmy i kim być możemy. Okazało się, że ci wszyscy młodzi pisarze rozumieją literaturę w sposób zasadniczy, fundamentalny, egzystencjalny, jako rzecz dotyczącą ich tożsamości, ich wspólnoty, ich pochodzenia i to było przedmiotem naszych rozmów prof. Wawrzyniec Rymkiewicz, filozof, tłumacz, wydawca i jeden z jurorów konkursu.

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Goście: Marcin Cielecki (laureat nagrody w konkursie Fundacji Identitas, uczestnik warsztatów, autor książki "Miasto wewnętrzne"), Tomasz Kaźmierowski (prezes Fundacji Identitas), prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (juror konkursu)
Data emisji: 16.02.2020
Godzina emisji: 21.08

mat. prasowe/ml

Polecane