Futurystyczny soul Pauliny Przybysz w "Polskim bicie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Futurystyczny soul Pauliny Przybysz w "Polskim bicie"
Paulina PrzybyszFoto: mat. promocyjne

– Jednoznaczne określenie gatunku tej płyty to problem. Widzę, że dziennikarze też mają kłopot z postawieniem tej "diagnozy" – mówiła w Trójce Paulina Przybysz. Jej druga solowa płyt zatytułowana "Odwilż" ukazała się 20 lutego.

Posłuchaj

Paulina Przybysz o drugiej solowej płycie (Polski bit/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Odwilż" to zbiór 12 utworów stworzony przez artystkę zimą 2018/2019 roku na poddaszu małej pracowni w lesie, z widokiem na drzewa uginające się pod czapami śniegu, a potem skraplające się w słońcu. Podobnie artystka opisuje swoje emocje i przemyślenia przy pracy nad albumem.

Paulina Przybysz tradycyjnie tworzyła muzykę przy współpracy z młodymi zdolnymi producentami jak Vito i Amar znani ze składu Bitamina, Paweł Stachowiak (Kroki, EABS), Marek Pędziwiatr, Spisek 1 (Night Marks, EABS), Adam Kabaciński, Max Psuja. Na płycie usłyszymy także bębny Wiktorii Jakubowskiej i niezwykłych, skrzętnie wyselekcjonowanych gości… Za brzmienie albumu "Odwilż", podobnie jak przy "Chodź Tu" czy nagraniach Rity Pax, odpowiada Jacek Antosik.

Paulina Przybysz "Odwilż"  (fot: mat. promocyjne) Paulina Przybysz "Odwilż" (fot: mat. promocyjne)

Po raz pierwszy w dotychczasowej historii swoich wydawnictw, Paulina Przybysz zdecydowała się na słowa w całości napisane przez nią w języku polskim. Na płycie można znaleźć klasyczne strumienie świadomości o tematyce społecznej, duchowej, futurystycznej, romantycznej i intymnej.

– Wychowanie muzyczne upłynęło mi pod znakiem soulu, jazzu i przekazów kobiet takich jak Nina Simone, która mówiła, że artysta musi odzwierciedlać swoje czasy, czy Lauren Hill, która również była bardzo politycznie zaangażowana. Chciałabym, żeby ktoś słuchający "Odwilży" w 2098 roku miał jakiś obraz tego, o czym wtedy myśleliśmy. Mam też nadzieję, że ta płyta odzwierciedla nie tylko myśli moje, ale i ludzi, z którymi żyjemy – opowiadała rozmówczyni Marty Malinowskiej.

***

Tytuł audycji: Polski bit
Autorka: Marta Malinowska
Gość: Paulina Przybysz (piosenkarka, autorka tekstów)
Data emisji: 14.03.2020
Godzina emisji: 0.04

kr/mat. prasowe

Polecane