Czy skorupki jajek są biodegradowalne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy skorupki jajek są biodegradowalne?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/UliAb

– Skorupki jajek rozkładają się. Można, a nawet trzeba, wyrzucić je na kompostownik, ale można je też… dać kurom do zjedzenia – zaskakuje dr Tomasz Rożek.

Posłuchaj

Jak można wykorzystać skorupki jajek? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Skorupki jajek są świetnym źródłem wapnia, którego ptaki potrzebują. Można z nich zrobić również nawóz. Najczęściej pojawia się pomysł, by zgnieść je, zalać wrzątkiem i otrzymaną miksturą można podlewać rośliny. Niektórzy radzą, by wrzucać skorupki na dno doniczki, gdy przesadzamy rośliny. Zmieniają one pH gleby w takie, które jest lepsze dla części roślin. Podobno są też dobrym wybielaczem, ale tego nie sprawdzałem – mówi dr Rożek.

Do pojemnika "BIO" trafiają:
- części roślin
- fusy z kawy i herbaty
- owoce
- skorupki jajek
- słoma, siano i trociny
- warzywa
- zepsute przetwory owocowe/warzywne (w tym np. zepsuta zupa) Do pojemnika "BIO" trafiają: – części roślin - fusy z kawy i herbaty – owoce - skorupki jajek – słoma, siano i trociny – warzywa – zepsute przetwory owocowe/warzywne (w tym np. zepsuta zupa)  (fot. PAP)

W jaki sposób możemy przygotować nawóz ze skorupek jajek?

Najpierw, należy osuszyć skorupki. Można to zrobić, pozostawiając je w suchym i ciepłym miejscu. Niecierpliwi mogą wykorzystać w tym celu lekko rozgrzany piekarnik. Po osuszeniu skorupki są gotowe do dalszej obróbki.

Sposób 1.: Suche skorupki rozdrabniamy, np. w moździerzu. Powstałym proszkiem posypujemy raz w miesiącu ziemię wokół rośliny.

Sposób 2.: Wysuszone skorupki można dodać do podłoża, w którym sadzimy rośliny doniczkowe. Wystarczy wymieszać je z ziemią, w której osadzimy roślinę.

Sposób 3.: Aby otrzymać płynny nawóz ze skorupek, należy zalać je wrzątkiem i następnie odstawić do ostygnięcia w chłodne, ciemne miejsce. Po kilku dniach płyn jest gotowy i można go wykorzystywać zarówno do pielęgnacji roślin doniczkowych, jak i w ogrodzie.

Sposób 4.: Skorupki jajek można dodać bezpośrednio do kompostu, dzięki czemu podwyższymy jego pH i znacząco podniesiemy w nim zawartość wapnia. Im mniejsze będą fragmenty skorupek, tym szybciej się one przekompostują.

Sposób 5.: Do podlewania roślin możemy wykorzystać również wodę po gotowaniu jajek. Należy jednak pamiętać, że nie może ona być posolona!

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 9.03.2020
Godzina emisji: 7.15

ml/kr

Polecane