Po prostu być obok – kilka słów o obecności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po prostu być obok – kilka słów o obecności
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Motortion Films

– Można być obecnym, będąc bardzo daleko i nie być obecnym będąc bardzo blisko – mówił w Programie 3 Polskiego Radia terapeuta Paweł Maciaszek. Czym jest obecność i jak radzić sobie z jej brakiem? 

Posłuchaj

Jak być obecnym? (Nie do powiedzienia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Niesłychanie ważna była dla mnie obecność mojej babci. Była prostą kobietą, a jednocześnie potrafiła być przy mnie. Co było niezwykle istotne, była dostępna emocjonalnie. Nie mówiła dużo, należała do osób nieśmiałych, ale zawsze bardzo się o mnie troszczyła. Mogłam do niej przyjść, mogłam jej o wszystkim powiedzieć, może niekoniecznie o tym, o czym chciałabym rozmawiać z mamą. Jej obecność była bardzo czujna i subtelna. Po prostu słuchała. Przyjmowała mnie taką, jaką jestem – wspominała Anna Judycka, psychoterapeuta z Pracowni Psychoterapii i Treningu "Horyzonty" w Warszawie.

Jak podkreślała rozmówczyni Agnieszki Furtak-Bilnik, pierwszym krokiem do pokonania własnej samotności i oswajania się z obecnością może być udział w grupie terapeutycznej – W swojej pracy ciągle spotykam to bardzo bolesne zjawisko osamotnienia i głębokich zranień, które sprawiają, że ludzie obawiają się wiązać, ufać. W "Horyzontach" prowadzimy grupę, która jest połączeniem terapii indywidualnej i grupowej. Taka grupa może być ogromną pomocą i wsparciem – przekonywała.

A audycji wysłuchaliśmy także opinii i zwierzeń naszych Słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Judycka (psychoterapeuta z Pracowni Psychoterapii i Treningu "Horyzonty" w Warszawie), Paweł Maciaszek (terapeuta, mediator, kurator w stowarzyszeniu SKAT, Fundacja "Pomocownia")
Data emisji: 09.03.2020
Godzina emisji: 0.04

kr/gs


Polecane