Czy dzięki ustawie ograniczymy przemoc domową?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy dzięki ustawie ograniczymy przemoc domową?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Rząd przyjął ustawę antyprzemocową. Jak tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości, nowe przepisy pozwolą błyskawicznie chronić ofiary i izolować sprawcę.

Posłuchaj

Czy ustawa antyprzemocowa poprawi bezpieczeństwo polskich rodzin? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zgodnie z projektem każdy funkcjonariusz, interweniując w sprawie przemocy domowej, będzie mógł wydać bezwzględny nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez sprawcę. Dla takiej decyzji przewidziano tryb odwoławczy. Zażalenie sąd rozpatrzy w ciągu trzech dni.

Czy dzięki ustawie ograniczymy przemoc domową?

– To sprawca powinien martwić się o dach nad głową, a nie jego ofiara. Jeżeli w ciągu 14 dni osoba dotknięta przemocą nie wystąpi do sądu o przedłużenie policyjnego nakazu opuszczenia domu albo sprawca nie złoży zażalenia, które zostanie pozytywnie rozpoznane, będzie mógł wrócić pod dotychczasowy adres. Niemniej jeżeli znów będzie zachowywał się agresywnie, policja tego samego dnia może wydać kolejną decyzję – wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości prof. Marcin Warchoł. – Zorganizowaliśmy szkolenia z udziałem prawników, socjologów i pedagogów, którymi w tej chwili jest objętych pierwszych czterystu policjantów, którzy następnie przekażą zdobytą wiedzę w swoich komendach – zapewnia.

– Nie wiemy, czy ustawa pozwoli ograniczyć przemoc domową. Jej zapobieganie jest bardzo skomplikowaną sprawą i jedno działanie, jedno posunięcie zwykle nie eliminuje wieloprzyczynowego i złożonego powodu, dla którego ludzie stosują przemoc w rodzinie. Ale ustawa na pewno może poprawić bezpieczeństwo osób, które są bezpośrednio zagrożone tą przemocą. Ta decyzja pozwoli pokrzywdzonym pozostać bezpiecznie we własnym domu, a nie być zmuszonym do jego opuszczenia – mówi Renata Durda, kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Renata Durda (kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", specjalistka zajmująca się przemocą w rodzinie), Aleksandra Piotrowska (psycholog), Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia "Damy Radę"), Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet), Mariusz Sokołowski (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 09.03.2020
Godzina emisji12.09

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane