Pieszo przez zaśnieżoną Islandię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pieszo przez zaśnieżoną Islandię
Wyprawa Łukasza Supergana przez IslandięFoto: Łukasz Supergan

Łukasz Supergan, długodystansowy piechur, kilka dni temu jako pierwszy przeszedł samotnie zimową Islandię! Trasa liczącą 800 km zajęła mu 5 tygodni.

Posłuchaj

Wyprawa Łukasza Supergana przez Islandię (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Założenia tej wyprawy brzmiały bardzo prosto: przejść ze wschodniego na zachodni kraniec Islandii. Samotnie i zimą. Było jasne, że wykonanie tego planu będzie trudne i obarczone ryzykiem. Nie ma przypadku w tym, że nigdy wcześniej nie udało się zrealizować takiego celu. Tym bardziej imponujące wydaje się być dokonanie Łukasza Supergana.

– Fizycznie zatrzymałem się cztery doby temu, ale zmęczenie trzyma mnie do teraz. Nie wiem o co chodzi, ale czegoś takiego nigdy wcześniej nie czułem. Podobnie było, gdy przy okazji zimowego przejścia Karpat słowackich kilka lat temu. Zajęło mi to 5 tygodni zimą i rzeczywiście, przez pewien czas czułem zmęczenie w kościach. To nie jest tak, że byłem całkowicie odizolowany od cywilizacji – mówi Łukasz Supergan.

Trasa Łukasza Supergana Trasa Łukasza Supergana

– Będąc samemu w tej pustce używa się techniki, choćby po to, by zdobyć prognozę pogody, co na Islandii jest kluczowe. Kilka lat temu trójka Brytyjczyków chciała pobić rekord i przejść zimą całą wyspę z północy na południe. Okazało się, że nie był to żaden rekord, ale w ciągu tygodnia, czy dwóch, byli oni ratowani trzy razy, bo źle ocenili swoje siły i pogodę – dodaje.

Ponadto w audycji:

  • W książce "Lekarze w górach" znajdziemy dowód na to, że osiągnięcia w górach wysokich możliwe są niemal wyłącznie przy udziale wyposażonych w wiedzę i umiejętności lekarzy. Ale medycy wciąż pozostają w cieniu wspinaczy.
  • Choco jest jednym z najbiedniejszych regionów Kolumbii. Nie jest łatwo się tam dostać, skoro z jednej strony barierą jest las deszczowy, a z drugiej - Pacyfik. Mimo tego życie w tej części Ameryki Łacińskiej ma swój niepowtarzalny smak.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Łukasz Supergan, Anna Fidecka-Wojciechowska, Michał Wojciechowski, Jerzy Porębski
Data emisji: 8.03.2020
Godzina emisji: 8.07

ml

Polecane