Ondyna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ondyna
Fragment plakatu do filmu "Nasza klątwa"Foto: mat. promocyjne

Albania – Ondyna – OUM – Print Control – Płynąc w ciemnościach – SoundLab.


Plakat promujący wystawę "Kolory prawosławia. Albania" Plakat promujący wystawę "Kolory prawosławia. Albania"

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Szydłowska wybrała wystawę zdjęć i jednocześnie wyprawę – do Albanii. "Kolory prawosławia. Albania" to wystawa fotograficzna przygotowana przez serwis OrthPhoto i prezentująca piękno prawosławia na świecie. Oprowadza nas Aleksander Wasyluk. Agnieszka Obszańska zaprosiła do Szczecina, na kolejną odsłonę SoundLabu.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 7 marca 2020 roku >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 7 marca 2020 roku >>>

Goście, goście! Odwiedziła nas Magda Hueckel. Artystka wizualna, fotografka i mama dwóch synów. Pierwsze miesiące wspólnego życia Magdy, Tomka i malutkiego Leo poznaliśmy dzięki filmowi "Nasza klątwa". Ten dokument, w którym towarzyszymy rodzicom w poznawaniu życia z CCHS, rzadką chorobą genetyczną synka, był wydarzeniem filmowym i społecznym. Magda i Tomek dostali nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy w 2015 roku – to w filmowym świecie. W codziennym – film pomógł im dotrzeć do innych osób zmagających się z tą chorobą na całym świecie, powstała Fundacja Zdejmij Klątwę, rodzice zrozumieli, że muszą wziąć w swoje ręce poszukiwanie środków na badania naukowe nad CCHS. Leo ma dzisiaj 9 lat, chodzi do szkoły i ma dużo obowiązków. Także tych, które wynikają ze stanu zdrowia. Rodzice cały czas działają na rzecz poprawy jakości jego i innych dotkniętych "klątwą Ondyny" życia. 17 marca odbędzie się specjalny pokaz filmu "Ondyna", z którego cały dochód przekazany zostanie na wsparcie naukowych badań. Mam wielką nadzieję, że uda nam się zapełnić całą salę!!!

Wpadła także Magdalena Heliasz, by opowiedzieć o kolejnym numerze Print Control. To rocznik wydawany od 2011 roku przez Instytut Adama Mickiewicza. Jest przeglądem najciekawszych realizacji z obszaru polskiego projektowania graficznego. Tegoroczny, ósmy tom zawiera sto projektów – wyselekcjonowanych książek, plakatów i identyfikacji wizualnych (zgodnie z ideą rocznika są to zawsze projekty drukowane, tworzone z myślą o papierze). Czytamy, że "to źródło inspiracji dla profesjonalistów i przewodnik po współczesnym projektowaniu dla wszystkich, którzy doceniają oryginalny design", czyli dla nas :) Magda odwiedza nas z drugą Magdą – Pankiewicz, jedną z bohaterek najnowszego Print Control.

Plakat promujący koncert Oum Plakat promujący koncert Oum

Nasza propozycja na 8 marca to wyprawa do Łodzi. W klubie Wytwórnia wystąpi OUM, urodzona w Casablance śpiewaczka. To spotkanie może być pierwszym krokiem życiowej przygody!

W telefonicznym skrócie mknęłyśmy dzisiaj z Wiolettą Myszkowską. Dzwonimy do Warszawy, Torunia i Krakowa.

Jan Niebudek przeglądał dla nas premiery teatralne oraz zaproponował lekturę. Na dzisiaj wybrał "Płynąc w ciemnościach" Tomasza Jędrowskiego. To literacki debiut, powieść osadzona w Warszawie na początku lat 80. Opowiada historię dwóch nieszczęśliwie zakochanych mężczyzn, którzy stoją po przeciwnych stronach politycznej barykady. Książka została napisana w języku angielskim, na polski przełożył ją Robert Sudół.

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka ObszańskaAgnieszka SzydłowskaWioletta MyszkowskaJan Niebudek
Data emisji: 07.03.2020
Godziny emisji: 13.07, 14.06

Polecane