Superwtorek w USA. Joe Biden wygrał prawybory Demokratów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Superwtorek w USA. Joe Biden wygrał prawybory Demokratów
Joe BidenFoto: PAP/EPA/John G. Mabanglo

W nocy z 3 na 4 marca Amerykanie zakończyli głosowanie w superwtorku, czyli prawyborach prezydenckich w kilkunastu stanach.

Posłuchaj

Prawybory w USA: umiarkowany Biden zwycięża, socjalistyczny Sanders bez szazs (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Były wiceprezydent USA Joe Biden wygrał prawybory Demokratów w większości stanów głosujących. Jego jedynym poważnym rywalem w walce o partyjną nominację w listopadowych wyborach prezydenckich był senator Bernie Sanders, który zwyciężył w prawyborach w Kalifornii. Sanders okazał się najlepszy w Kaliforni, Kolorado, Utah i swoim rodzimym stanie – Vermoncie. W większości stanów w superwtorek zwyciężał jednak Biden. 77-letni doświadczony polityk okazał się najlepszy w Alabamie, Arkansas, Massachusetts, Minnesocie, Karolinie Północnej, Oklahomie, Tennessee, Teksasie i Wirginii. Trwa zacięta walka o wygraną w Maine. – Jest to zaskoczenie, ale nieduże. Jeżeli obserwuje się scenę, jest wiadome, że jedynie Joe Biden ma szansę stawic czoła prezydentowi Trumpowi, bo on może zebrac głosy umiarkowanych Amerykanów, a socjalista Bernie Sanders po prostu nie ma szans – komentuje amerykanista Artur Wróblewski. 

"Wstydliwy" wynik Elisabeth Warren

Z uwagi na niższe od sondażowych wyniki Bloomberga wiele wskazuje na to, że walka o nominację rozegra się między Bidenem i Sandersem. Senator Elisabeth Warren zajęła dopiero trzecie miejsce we wtorkowych prawyborach Demokratów w Massachusetts. W tym stanie w Nowej Anglii zwyciężył Biden z wynikiem ok. 33 proc. i sześcioma punktami procentowymi przewagi nad Sandersem i 11 – nad Warren. "Washington Post" uznaje wynik senator za "wstydliwy". "To teraz wyścig dwóch kandydatów – pytanie czy Bloomberg i Warren to zaakceptują" – dodaje.

Walka o niejednoznaczny elektorat

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada. Demokraci ostatecznie wskażą swego kandydata na prezydenta na ogólnokrajowej konwencji w lipcu. Wygrana w superwtorku może mieć decydujące znaczenie dla całego wyścigu o prezydencką nominację Demokratów, gdyż ze stanów tych, bardzo różnych pod względem geograficznym i społecznym, pochodzi ponad jedna trzecia delegatów na ich konwencję partyjną.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 04.03.2020
Godzina emisji: 17.20

IAR/kr

Polecane