"Nie wyrzucajcie Powstania Warszawskiego na śmietnik"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie wyrzucajcie Powstania Warszawskiego na śmietnik"
Konferencja prasowa nt. odzyskanych archiwaliów po śp. Eugeniuszu Tyrajskim ps. Sęk, powstańcu warszawskim z Pułku AK Baszta, 21 bm. w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Foto: PAP/Mateusz Marek

Na jednym z warszawskich osiedli w śmietniku znaleziono książki o Powstaniu Warszawskim oraz dokumenty z czasów okupacji. Należały one do Eugeniusza Tyrajskiego, który zmarł pod koniec ubiegłego roku.

Posłuchaj

Skarby historii na śmietniku (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Na rodzinę, porządkującą mieszkanie po Panu Eugeniuszu, posypały się gromy. – Eugeniusz Tyrajski jest żywy w naszej pamięci i chcielibyśmy, żeby pamięć o nim była kultywowana. Bardzo zbulwersowała nas sytuacja, w której dowiedzieliśmy się, że część pamiątek po Eugeniuszu trafiła na śmietnik. Książki na śmietniku zawsze bulwersują. Jest tyle miejsc, w których książki mogą mieć swoją emeryturę – mówi Rafał Szczepański z Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

– Wyrzucanie tego typu dokumentacji na śmietnik powinno być prawnie zakazane – pisze jeden z internautów. – Chata pewnie liczy się bardziej niż pamiątki – dodaje inny.

Co wydarzyło się przy ulicy Belwederskiej? – Mieszkanie było strasznie zakurzone i tonęło w papierach. Na każdej wersalce były ich stosy – opisuje wnuczka Eugeniusza Tyrajskiego, która zajęła się porządkowaniem jego spuścizny. – Księgozbiór dziadka liczył sobie 850 książek, nie licząc periodyków. Wymyśliłam, że położę to na przystanku, to może zabiorą, a wcześniej dzwoniłam do bibliotek. Problem polegał na tym, że trzeba było to przywieźć, panie by to posegregowały i oddały mi resztę. Jestem osobą samotną, nie dysponuję samochodem. Wiem, że są to kiepskie tłumaczenia, ale działałam w stuporze. Warto czasami poprosić o pomoc. Ja tego nie zrobiłam i bardzo żałuję – wyjaśnia. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Pamiątki"
Autorzy reportażu: Olga MickiewiczAntoni Rokicki
Data emisji: 04.03.2020
Godzina emisji: 18.44

kr

Polecane