ABC kobiecej popkultury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
ABC kobiecej popkultury
Mia Goth, Anya Taylor-Joy, "Emma." (2020)Foto: PAP/Courtesy of Box Hill Films

W tym wydaniu audycji pojawiło się sporo kobiecych bohaterek. Doskonałym powodem dla takiego stanu rzeczy jest premiera nowej adaptacji książki Jane Austen – od piątku w polskich kinach możemy oglądać "Emmę.".

Posłuchaj

Adaptacje ponadczasowej twórczości Jane Austen (ABC popkultury - zestaw powiększony/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Emma." "Emma."

Książki Jane Austen wciąż stanowią inspirację dla twórców filmowych i serialowych. Nie inaczej jest w przypadku "Emmy". Ta wydana w 1815 roku książka doczekała się już 8 adaptacji telewizyjnych i 4 kinowych. W tej najnowszej, zatytułowanej "Emma.", w rolę głównej bohaterki, którą w przeszłości odgrywały m.in. Gwyneth Paltrow i Kate Beckinsale, wcieliła się amerykańska aktorka Anya Taylor-Joy. To również film szczególny dla reżyserki Autumn de Wilde i scenarzystki Eleanor Catton, dla które "Emma." jest kinowym debiutem.

– Nowe ekranizacje dzieł Jane Austen pojawiają się mniej więcej co 10 lat. Mieliśmy taką falę w latach 80., w 90., wczesnych 2000 i teraz, w 2020 pojawia się "Emma.". Krytycy prozy tej autorki zwracają uwagę, że najważniejszą częścią tych historii jest narrator, który nadaje pewien dystans, który bardziej niż na emocjach, skupiony jest na pokazywaniu społeczeństwa, tłumaczeniu pewnych motywacji i, że ekranizacje tego nie robią. Natomiast, ogólnie rzecz biorąc, zawsze jest coś do opowiedzenia. Austen tworzyła tak doskonale skonstruowane opowieści, oparte o znane nam sytuacje społeczne, że za każdym razem możemy sobie opowiedzieć te historie – mówiła Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga "Zwierz Popkulturalny".

Piękna, mądra i bogata Emma Woodhouse jest królową swego sennego miasteczka, nie ma konkurencji, ponieważ nie dorównuje jej nikt. Emma większość czasu spędza na swataniu ludzi, których spotyka na swojej drodze, ale sama nie chce wychodzić za mąż. A przynajmniej nie prędko. W tej błyskotliwej satyrze na podziały klasowe Emma musi zmierzyć się z bólem dorastania oraz miłosnymi pomyłkami, zanim odnajdzie miłość, której zawsze pragnęła.

W audycji ponadto:

  • O postaci Harley Quinn z komiksów DC, która z czarnego charakteru stała się pierwszoplanową bohaterką – rozmowa z Bartkiem Przybyszewskim;
  • komiksowa seria "Saga" – rozmowa z Kają Klimek;

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (autorka bloga "Zwierz Popkulturalny", krytyczka), Kaja Klimek (publicystka popkulturowa, krytyczka), Bartek Przybyszewski (filmoznawca, autor bloga "Liczne rany kłute")
Data emisji: 01.03.2019 
Godzina emisji: 12.04

mat. prasowe/ml/kr

Polecane