Mika Urbaniak: wychowała mnie muzyka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mika Urbaniak: wychowała mnie muzyka
Mika UrbaniakFoto: Łukasz Kowalski

– Zawsze wiedziałam, że będę o tym rozmawiać, tylko nie wiedziałam kiedy. W swoich najczarniejszych momentach myślałam sobie, że kiedyś będę mogła o tym opowiedzieć i komuś pomóc. Dawało mi to jakąś wiarę – mówi wokalistka i kompozytorka Mika Urbaniak, która w audycji Michała Olszańskiego poruszyła temat ciężkich chorób, z którymi zmagała się przez wiele lat swojego życia – chorobą afektywną dwubiegunową i akoholizmem.

Posłuchaj

Mika Urbaniak gościem Michała Olszańskiego (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Urodzona w 1980 roku w Nowym Jorku Mika Urbaniak pisze własne piosenki już od 11 roku życia, a na scenie zadebiutowała jako 14-latka. W branży muzycznej została doceniona za świetny głos i doskonały "flow", a co za tym idzie – jest zapraszana do współpracy przez największe osobowości polskiej sceny. Jej głos znamy doskonale z solowych płyt Andrzeja Smolika (m.in. singiel "Who Told You") oraz gościnnych nagrań i występów u boku m.in. Grzegorza Markowskiego, Mietka Szcześniaka, Noviki, O.S.T.R., Liroya i – oczywiście –Michała Urbaniaka oraz Urszuli Dudziak. Czy dzieciństwo spędzone z gigantami jazzu należało do łatwych?

– Rodzice byli zapracowani, mieli swoje problemy. Nie miałam przyjaciół, czułam się samotna. Cały czas żyłam w świecie muzyki. Gdy rodzice nie mogli się nami opiekować, wychowywali nas Nowy Jork i muzyka. Grałam na pianinie, jeździłam na rolkach, słuchałam muzyki, spędzałam czas z przyjaciółmi mojej siostry. Łaziliśmy w nocy po Central Parku, piliśmy, paliliśmy i było bardzo trudno do nas dotrzeć. Zaczęłam pić w wieku 14 lat. Nie skończyłam college'u, bo moja choroba się odzywała i pogubiłam się w tym wszystkim – wspomina artystka. – O swoim procesie powrotu do zdrowia mówi: – To jest proces. W tym roku pierwszy raz miałam hipomanię i nie poszłam do szpitala. To jest progres, ale nauczenie się żyć z tą chorobą bez polegania na innych wymaga bardzo dużo praktyki, mądrości i wiedzy. Od wielu lat chodzę na terapię. Ważne jest przede wszystkim to, żeby ludzie nie bali się osób z chorobami psychicznymi i żeby osoby chore nie obawiały się o tym mówić – podkreśla.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Mika Urbaniak (wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów)

Data emisji: 28.02.2020
Godzina emisji: 12.07

kr

Polecane